13.04.2019 12:05

Brněnští basketbalisté podlehli na domácí půdě pražskému USK

Autor: Jolanta Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

S velkými ambicemi se domácí tým brněnských basketbalistů chystal na první utkání předkola play-off nejvyšší basketbalové ligy. Hráči doufali, že se jim povedou stejné výsledky jako během sezony, kdy v obou utkáních zvítězili. Z pomyslné hrušky však spadli během první čtvrtiny a ani v dalších částech už nedokázali otočit skóre ve svůj prospěch.

ego Basket Brno x USK Praha AUTOR: Jan RussnákBrno – Páteční podvečer se v hale míčových sportů brněnského Kampusu nesl v bojovném duchu. První zápas předkola play-off národní basketbalové ligy zde odehrály týmy egoé Basket Brno proti USK Praha

Úvodní míč získal domácím Keely, kterého vzápětí fauloval Petružela. Domácí si drželi míč ve svých rukou a o pár vteřin později otevřel Radek Farský skóre utkání střelou za dva body. Ubráněné doskoky a další koš za dva body dodaly domácím větší zápal do hry, na který USK rychle zareagovalo. Ve druhé minutě proměnil Mareš koš za tři body, o chvíli později poslal dvoubodovým hodem hosty do vedení Appleby. Vedení se hosté nevzdali až do konce utkání.

Stegbauer se hned po rychlém zvýšení skóre snažil USK dorovnat, avšak tříbodový hod neproměnil. Ve čtvrté minutě odskočili hosté již do pětibodového vedení, které ale po faulech snížil Geiger na rozdíl tří bodů. Ten ale domácí neudrželi dlouho, nejdříve se z výskoku trefil Vukosavljevič, poté z dvojtaktu Appleby a domácí prohrávali o sedm bodů. Po vybrání si oddechového času a vystřídání Pumprly za Kereselidzeho snížil Keely na rozdíl pěti bodů, který ale záhy přemazal Stevanovic košem za tři body. Těsně před závěrem první čtvrtiny snížil deficit domácí Deremy Geiger tříbodovým hodem, náskok ale na rozdíl jedenácti bodů navrátil pražský Tůma.

Úvod druhé čtvrtiny otevřel Štěrba pokusem o tříbodový koš, který však neproměnil a na první koš si tak museli diváci dvacet vteřin počkat. Farský při útoku ztratil míč, o který ho připravil Appleby, který nato proběhnul celé hřiště a smečí zvýšil skóre na 16-29 pro USK. Hosté zvyšovali bodový stav i nadále a domácím trvalo více než minutu, než se znovu prosadili. Povedlo se až ve druhé minutě Kozinovi střelou za tři body. Brněnští měli velký problém skórovat a rozdíl se prohloubil na šestnáct bodů. I přesto, že se domácím několikrát povedlo převzít míč k sobě, koše nepadly. V šesté minutě snížili domácí dvěma rychlými koši na devíti bodový rozdíl, který ale hosté začali rychle znovu zvyšovat. Už se zdálo, že domácí budou do šaten odcházet s patnáctibodovým rozdílem, dvě vteřiny před hvizdem konce druhé čtvrtiny zavěsil košem z otočky za dva body brněnský Pumprla.

ego Basket Brno x USK Praha AUTOR: Jan Russnák

Na první koš si v třetí čtvrtině museli diváci více než minutu počkat, až do dvojtaktu Keelyho, který snížil na rozdíl jedenácti bodů. Chvíli to vypadalo, že týmy se probraly z letargie, ale brzy do ní znovu upadly. Domácím trvalo více než tři minuty, než se jim podařilo snížit skóre, které v tu chvíli dosahovalo rozdílu devatenácti bodů. Šestá minuta byla bodově úspěšná, nejprve Pumprla snížil rozdíl na sedmnácti bodů, nato však Appleby zvýšil na rozdíl dvaceti. O půl minuty později ale znovu snížil na sedmnáctibodový rozdíl Geiger. USK v sedmé minutě neproměnilo ani jeden z trestných hodů, rozdíl ale hosté stejně zvýšili tříbodovou střelou Mareše. Trestné hody se USK nedařily ani nadále a domácí tak měli možnost snížit skóre. Toho využil půl minuty před závěrem čtvrtiny Pumprla, který po přihrávce zasmečoval a snížil na rozdíl osmnácti bodů. Vteřinu před koncem se skóre pokusil ještě zachránit Stegbauer, ale pokus mu nevyšel.

Začátek poslední čtvrtiny připomínal třetí část, a to zejména množstvím košů. Ačkoliv první koš vstřelili hosté, první divácky atraktivní akci viděli návštěvníci až ve třetí minutě, a to od domácího týmu. Kozina připravil Vukosavljevice o míč, přihrál Geigerovi a ten zavěsil tříbodový koš. Poté nastal již natolik známý bezkošový stav, který trval bezmála tři minuty až do doskoku Koziny, který snížil na rozdíl patnácti bodů. Domácí se v posledních dvou minutách snažili zachránit si výsledek i čest, ale Tůma podepsal dvacet vteřin před koncem zaslouženou výhru USK s výsledek 61-78. „Drželi jsme se toho, co jsme měli připravené a nic nepodcenili, ale ještě není hotovo. Musíme se teď soustředit hlavně na nedělní utkání a vyhrát i doma," okomentoval utkání kapitán pražských hostí Michal Mareš.

Debakl je zasloužený i podle vedení brněnského týmu. „Vzhledem k utkáním s USK v lize měl dnešní zápas být náš, ale z naší strany šlo o naprosto odevzdaný výkon," zhodnotil utkání manažer týmu Filip Jimramovský. Shodnul se s ním i trenér týmu Nikos Chougkaz. „Do utkání jsme špatně vstoupili a už jsme nevykročili. Do příštího zápasu musíme jít lépe připraveni," zakončil Chougkaz.