05.04.2018 15:29


Brněnským Domem umění se nesla poezie vytvořená počítačem

Autor: Tereza Kučerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V Domě umění města Brna proběhla ve středu přednáška Jiřího Materny, který vydal knihu s názvem Poezie umělého světa. Jedná se o první českou sbírku básní vytvořenou pomocí počítače. Přednáška byla doprovodnou součástí výstavy Computer Graphic Re-visited 2.0, která se zabývá virtuální realitou. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout do dvaadvacátého dubna.

Dům umění města Brna. Foto: Tereza Kučerová

Brno – Přednášku Jiřího Materny s názvem Poezie umělého světa měli Brňané možnost vyslechnout v Domě umění ve středu čtvrtého dubna. „Jiří Materna je autorem první české sbírky básní vytvořené strojem pomocí umělých neuronových sítí a deset let se věnuje strojovému učení,“ představila autora vedoucí oboru Teorie interaktivních médií na Masarykově univerzitě Jana Horáková.

„Tuto sbírku básní jsem nevytvořil já, ale stroj. Celá kniha je počítačově vygenerovaná a kompletně ji napsal počítačový program pomocí strojového učení,“ popsal Materna. A právě díky strojovému učení mohla vzniknout sbírka Poezie umělého světa. „Rozumějme tomu tak, že je to schopnost generalizace na základě příkladů a dat. Stroji dám nějaký příklad, který potom zpracuje,“ snažil se autor vysvětlit laikům proces vzniku básní.

Sbírka Poezie umělého světa vznikla pomocí umělých neuronových sítí. „Máme nějakou síť, která v počítačovém modelu kombinuje sčítání a odčítání. Takto dokážu kombinovat různá slova, jednoduše kombinací různých písmen,“ řekl autor sbírky. „Napadlo mě, že bych mohl zkusit generovat básně, a tak jsem k tomu využil strojové učení. Potřeboval jsem nějaké ukázky, takže jsem využil databázi textů českých básní a z toho vznikla poezie vygenerovaná počítačem,“ vysvětlil Materna. Když dal ukázky básní na facebook, za první den nasbíral přes tisíc lajků a dostal dvě nabídky na vydání knihy.

Sbírka poezie vznikla ve spolupráci s nakladatelstvím Backstage Books. „Celá sbírka vznikla tak, že jsem použil velké množství textů, z nichž se vygenerovalo asi tisíc básní. Já jsem pak vybral ty nejlepší. V podstatě bychom básně mohli generovat až do nekonečna a pořád by vznikala nová a nová poezie,“ uvedl Jiří Materna.

„V elektronické formě knihu četlo asi přes tisíc čtenářů,“ sdělil Martin Toman z vydavatelství Backstage Books. „Úspěch mě překvapil. Rozhodně jsem nečekal, že by kniha mohla mít takový úspěch. Reakce jsou pozitivní, ale za básníka se nepovažuji. Otázkou je, komu připisovat autorství. Jsem autorem já nebo počítač?“ táže se Jiří Materna.

Na konci přednášky autor zabrousil například i do budoucnosti umělé inteligence. „Do dalších let bude kvalita textů stoupat. Ale nemyslím si, že by jednou stroje nahradily lidi,“ řekl Materna. Přednáška Brňany nepřilákala, přišlo na ni asi osm lidí. „Určitě za to může hezké počasí a nevhodný čas,“ okomentovala nízkou účast Horáková. „Přišel jsem, protože jsem studoval informatiku a téma umělé inteligence mě zaujalo. Jsem překvapený, že básničky dávají smysl,“ vyjádřil se k výstavě návštěvník Daniel Hrachový.

Přednáška Jiřího Materny byla součástí výstavy Computer Graphic Re-visited 2.0, což je první výstava věnovaná počítačové grafice východního bloku. „Výstava je výstupem diplomové práce, kterou vedl Jiří Mucha. Doprovodným programem výstavy jsou přednášky, komentované prohlídky či různé workshopy,“ dodala Horáková. Výstavu mohou lidé navštívit do dvaadvacátého dubna v brněnském Domě umění.

Klíčová slova: Jiří Materna, Computer Graphic Re-visited 2.0, básně, virtuální realita, poezie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Dr. Zdeněk Moravčík | 06. 04. 2018, 12:52
Jenom idiot by chodil na takovou přednášku. V principu se nejedná o nic jiného než o vymívání mozků, tzv. brainwashing.