13.03.2017 14:59


Brněnský streetartový umělec Timo má svou výstavu v Pitevně. K vidění jsou malby a bysta Zemana

Autor: Marie Mrázová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Brněnský sprejerský umělec Timo nyní vystavuje v Galerii Pitevna. Výstava byla zahájena vernisáží 21. února, kde byly poprvé představeny nové Timovy umělecké výtvory. Místo streetartu však překvapil malbami, plastikou a bystou prezidenta Zemana v nadživotní velikosti.

Brno  Výstava s názvem „Když to pokazíš, tak se to dá kdykoliv opravit“ byla uvedena v univerzitní Galerii Pitevna 21. února. Expozice je součástí projektu Schopen představ – prezentace současného umění na Masarykově univerzitě a vstup je zdarma.

Rámeček s uprostřed vyrytým nápisem. | FOTO: Marie Mrázová

Na vernisáž přišli především mladí lidé, zejména studenti, ale také i o jednu generaci starší návštěvníci. „Odezva byla skvělá, důkazem je třeba výrazný nárůst sledujících facebookové stránky Galerie Pitevna nebo radost, která byla patrná na návštěvnících při prohlídce výstavy. Pro ilustraci, na vernisáž přišlo kolem 400 návštěvníků a jen v průběhu prvního týdne po otevření dalších 340,“ řekl kurátor výstavy a Galerie Pitevna Petr Kamenický, který zároveň učí výtvarné umění na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity.

Výstava čítá několik desítek děl výtvarného umění, a to nápisy, malby, bystu, plastiku rejnoka či vyryté názvy známých výrobců kosmetiky do kamenů. „Konkrétně mě zaujala autorova malba, o které jsem dosud nevěděl a také kovová plastika rejnoka,“ řekl návštěvník výstavy Josef Pávek. Nejhonosnější a nejvíce budící pozornost je realistická bysta prezidenta Miloše Zemana v nadživotní velikosti, přičemž z jedné strany má zapíchnutou českou, a z druhé strany ruskou vlajku. Návštěvníci tak mohou vidět řadu rozličných děl, s typickými znaky Timovy tvorby, jako je stručnost, a přesto výstižnost sdělení. 

Bysta prezidenta Miloše Zemana. | FOTO: Marie Mrázová

Samotné uskutečnění expozice bylo náročné. "Výstavu jsme připravovali poměrně dlouho, protože jí předcházela náročná rekonstrukce výstavního prostoru", uvedl Kamenický. Organizace výstav jsou podle Kamenického náročné a poslední dobou vzrušující. Projekty se tak snaží chystat na profesionální bázi a je nutné uvažovat a plánovat nejméně s ročním předstihem.

Timo, původem z Brna, již více než dvacet let zkrášluje brněnské ulice a po celou dobu se mu daří tajit svou identitu. Svými díly, často jen v podobě krátkých básní nebo nápisů, se snaží člověka přimět k zamyšlení. Za svou více jak dvacetiletou streetartovou kariéru se stal téměř brněnským „folklórem“. Mezi nejznámější umělcova díla patří nápis „Neboj“, „Chovejte se slušně“ či neustále za sebou se opakující slova „Už nikdy nebudu“. Velká část jeho děl se nachází v Židenicích. Timo také paroduje prodejní slogany, mezi jeho poslední počiny patří slogan firmy Home credit „s námi na to máte“ - kde umělec změnil název firmy na Home less. 

Timo je proslulý jednoslovnými nápisy. | FOTO: Marie Mrázová

Schopen představ je projekt Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, který se snaží prezentovat současné umění na Masarykově univerzitě. "Vytváří inspiraci pro studenty a spoustu příležitostí pro univerzitní veřejnost", zakončil Kamenický.

Poprvé měl Timo samostatnou výstavu před dvěma lety v Galerii Off Format v Brně. Návštěvníci mohou výstavu zhlédnout do 17. března 2017. V budoucnu bude v Galerii Pitevna vystavovat malíř Václav Girsa.

Klíčová slova: streetart, Timo, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.