26.04.2018 13:25


Brněnský mamut slaví devadesáté výročí. Muzeum mu připravilo narozeninové překvapení

Autor: Maryia Tkach | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Moravské zemské muzeum si letos v květnu připomene devadesát let od založení komplexu Člověk a posléze i pavilonu Anthropos. Hlavním exponátem pavilonu je velký model mamuta v životní velikosti, jehož výrobu financoval Tomáš Baťa. Muzeum pro své návštěvníky od 1. května příležitostně připraví pestrý program, zapojí všechny věkové skupiny.

Brno – V roce 1928 v Brně vznikl známý komplex Člověk. Brňané budou mít možnost navštívit výstavu připravenou speciálně k devadesátému výročí. Na slavnostní narozeninový program se může veřejnost těšit 1. května od dvou hodin odpoledne, nebude chybět ani dort. Brněnský mamut je místní hvězdou, fotil se s ním třeba i prezident Masaryk. Kurátor muzea dokonce zažertoval, že každý Brňan viděl mamuta minimálně dvakrát za život.

Jednou z nejzajímavějších událostí naplánovaných na tento den je Cesta do nitra mamuta, která se uskuteční za asistence diváků. Kamera pronikne do nitra sochy a veřejnost uvidí, jak vypadá mamut zevnitř. „Přiznám se, že my sami netušíme, co tam můžeme zahlédnout. Bude to překvapení i pro nás,” řekl kulturní antropolog Petr Kostrhun. Muzeum se pokoušelo už dříve sehnat firmu, která by jim pomohla uskutečnit zamyšlený plán.

Celá historie tohoto exponátu je velmi bouřlivá a spletitá. Model se nachází v Brně totiž již téměř sto let. Jednou byl i zničen. Komplex Člověk postavil v květnu roku 1928 známý architekt z Brna Karel Absolon. „Expozice i další výzkumy Absolona se staly důležitou součásti kulturního bohatství meziválečného Československa,” uvedl kulturní antropolog Petr Kostrhun. Odhaduje se, že brněnský model mamuta byl vůbec prvním svého druhu v Evropě. 

Děti se seznamují s mamutem již ve škole, kdy navštěvují muzeum v rámci školních exkurzí. „Mamuta jsem viděla několikrát, když jsem ještě chodila na základku. Jelikož teď bydlíme nedaleko pavilonu, chodím sem do parku na procházku se synem. Viděl ho syn a myslím, že i celá naše rodina. Je to takový neoficiální symbol této lokality,” řekla mladá maminka Kateřina.

Loni slavilo Moravské zemské muzeum dvě stě let, další výročí připadá i na letošní rok. „Slavíme symbol něčeho, s čímž je Brno bytostně svázáno,” okomentovala devadesáté výročí vedoucí centra Anthropos Hana Dvořáková.

V součastnosti Anthropos navštívilo více než dva miliony návštěvníků. Zájem o muzeum podle jeho vedení vzrůstá každým rokem. Mamut patří mezi jeho hlavní exponáty.

Klíčová slova: Mamut, Pavilon Člověk, Pisárky, Anthropos, Karel Absolon

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.