21.03.2018 18:26


Brněnský malíř Petr Veselý představí svá díla v galerii Artikle

Autor: Veronika Charvátová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Malíř Petr Veselý dnes zahájil výstavu s názvem Podívám se pod tu starou lavici vzadu, všechno tam je. Autor představí tvorbu založenou na redukci a úspornosti v galerii Artikle v ulici Masná. Symbolem výstavy je dřevěná lavice odkazující na autorovo bydliště v Jundrově. Návštěvníci si mohou přijít prohlédnout díla do půlky dubna.

Lavice podle které nese výstava název. Foto: Veronika Charvátová

Brno – Výstavu obrarzů a umění „Podívám se pod tu starou lavici vzadu, všechno tam je představuje dnes autor veřejnosti v prostorách galerie Artikle. Autorem výstavy je umělec Petr Veselý, jeho díla jsou ke spatření v galeriích a muzeích České republiky. Malíř upřednostňuje u svých děl jednoduchost a snaží se proniknout k podstatě malby.

Výstava je založena na hledání dvojitostí v různých podobách, jako jsou například rozdílné formáty obrazů nebo protiklad červené a šedé barvy. „Tato díla se vyznačují obsahovou nebo formální příbuzností, ale i kontrastem,“ řekl kurátor výstavy Richard Adam.

Výstava nese název podle verše z úvodní básně ze sbírky Jundrov, kterou Petr Veselý před čtyřmi lety vydal. „Nabízí se otázka, co pod tou lavicí vlastně je. Název odkazuje na nelehkou životní situaci a vyjadřuje potřebu uchýlit se do místa zastavení. Není to primárně o nostalgii dětství,“ sdělil autor výstavy Petr Veselý.

Hlavním symbolem výstavy je dřevěná lavice omotaná bílým obvazem, která stojí u stěny se zrcadelm. Odkazuje tak na místo bydliště malíře v Brně Jundrově. „Tato část je pro mě nejosobnější. Nachází se zde lavice, na které jsem lehával, když jsem chodíval do školy,“ uvedl Veselý.

Výstava bude otevřena návštěvníkům do 14. dubna 2018. „Do galerie si v období mezi výstavami mohou přijít lidé prohlédnout také obrazy z depozitáře. Tím se lišíme od většiny českých nebo slovenských galerií,“ uvedla majitelka galerie Artikle Jitka Uhrínová.

Klíčová slova: výstava, galerie, Artikle, Petr Vesely, obrazy, lavice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.