14.05.2020 13:44


Brněnský dopravní podnik postupně obnovuje provoz. Očekává milionové ztráty

Autor: Jan Valtr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Veřejná doprava nadále jezdí podle prázdninového jízdního řádu, dopravní podnik však posílil některé spoje a znovu zavedl zastávky na znamení. Kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru přišel o desítky milionů korun.

Posílení se dočkají především tramvajové linky (Foto: Pavel Karásek)

BRNO — Městská hromadná doprava v Brně se vrací k běžnému provozu. Linky stále jezdí podle prázdninových jízdních řádů, dopravní podnik však posiluje páteřní trasy. Noční spoje zůstávají omezeny.

Cestující na lince čtyři se od pondělí svezou tramvajemi s vyšší kapacitou. Posílení se dočkala také linka osm, kterou nově ve špičkách pracovních dnů rozšiřuje souběžný provoz desítky. Méně času na zastávkách stráví cestující na tramvajové lince dvanáct a u trolejbusových spojů 31 a 33. „Jsem ráda, že na čtyřce teď jezdí větší tramvaje. Poslední dny už začínaly být plné,“ komentuje studentka Vendula Voláková.

Od středy musí Brňané řidičům znovu signalizovat výstup na zastávkách na znamení. Brněnský dopravní podnik také v plném rozsahu obnovil službu Seniorbus, která po městě individuálně dopravuje lidi starší sedmdesáti let.

Omezení provozu v souvislosti se šířením nového typu koronaviru připravila dopravní podnik o desítky milionů korun. „Za březen činily ztráty na jízdném šestnáct miliónů korun. Odhad na duben byl dvacet pět miliónů korun, ale skutečnost bohužel dalece předčila naše očekávání,“ uvádí mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Návrat cestujících je pozvolnější, než podnik čekal. „Propad v tržbách za duben se proto šplhá ke čtyřiceti milionům korun,“ doplňuje Tomaštíková. Kvůli ztrátám bude muset dopravní podnik přehodnotit plánované investice nebo najít úspory v provozních nákladech. Případná opatření bude společnost řešit s vedením města.

Dopravu posiluje také Jihomoravský kraj. „Od soboty obnovíme vybrané turistické spoje na železnici. V dalších dnech potom i turistické autobusy včetně cyklobusů a většinu školních spojů,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast dopravy Roman Hanák. Kraj podle něj počítá s tím, že obnovené spoje nebudou vytížené a prohloubí ztrátu. „Prioritou je zajistit bezpečnost dětí a jejich dopravu do školy a ze školy v režimu, na který byly zvyklé v běžném školním roce,“ míní Hanák.

Klíčová slova: MHD, tramvaj, doprava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.