03.12.2018 17:51


Brněnský dopravní podnik chystá spoustu změn. Posílí spoje na dolní nádraží, trolejbusy budou nízkopodlažní

Autor: Adriana Široká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dopravní podnik města Brna chystá pro občany i dojíždějící mnoho změn. Kvůli opravám brněnského hlavního nádraží budou vlaky vybraných linek zastavovat na dolním nádraží. Dopravní podnik proto od neděle 9. prosince posílí linku 61, která na dolní nádraží pojede ze Soukenické ulice. Budou zavedeny další dočasné linky, zřízeny budou i nové zastávky. 

Novinky v jízdních řádech

Brno - Brněnské hlavní nádraží čeká až do prosince příštího roku další výluka. Dvě třetiny cestujících musí od neděle 9. prosince cestovat z dolního nádraží. Dopravní podnik města Brna výrazně posílí autobusovou linku 61, jejíž trasu upraví tak, aby jela ze zastávky Soukenická obousměrně přes hlavní nádraží a dále na dolní nádraží. Spoje budou jezdit po celý den v deseti až patnáctiminutových intervalech. „Myslím, že je potřeba, aby taková linka byla posílená. Hlavně přes vánoční svátky, kdy se každý bude chtít dostat domů,“ řekla studentka Monika Slavíková.  

Autobusy se budou řídit jedním jízdním řádem ve všední dny i o víkendu. Podnik také zajistí, aby bylo nádraží celý den pod dispečerským dohledem. „Nejde mít pevný jízdní řád na každý spoj, ale máme nastavený průměrný udržovací interval. V reakci na aktuální situaci budou ještě jezdit další autobusy,“ uvedl provozní ředitel podniku Jan Seitl.  

Kvůli zajištění náhradní dopravy za železniční zavede Dopravní podnik v Brně dočasné linky. Tři linky P6, E63 a E77 spojí Hlavní nádraží s nádražími v Králově Poli, Chrlicích a ve Slatině. Fungovat budou až do prosince 2019. 

Lepší komfort čeká handicapované nebo maminky s malými dětmi v tramvajových linkách 1, které spojují Bystrc a Řečkovice. Všechny spoje budou nízkopodlažní. Dopravní podnik navíc plánuje v letech 2019 - 2020 dodávku pětadvaceti nízkopodlažních trolejbusů s alternativním pohonem, který umožňuje jízdu bez trolejového vedení. Po dodání budou všechny trolejbusy v Brně stoprocentně nízkopodlažní. „Navazujeme tak na projekt nákupu deseti parciálních trolejbusů z roku 2018, který zahýbal veřejným míněním,“ řekl generální ředitel brněnského Dopravního podniku Miloš Havránek. 

Další novinky chystá Dopravní podnik v průběhu příštích šesti měsíců. Plánují zavedení expresního spojení mezi Novým Lískovcem a Mendlovým náměstím nebo zřízení nových zastávek v Komíně a v Bystrci. „Všechno to máme naplánované, ale zatím ještě nemůžeme určit konkrétní termín,“ vyjádřil se k chystaným novinkám provozní ředitel Dopravního podniku Jan Seitl.  

Provoz městské hromadné dopravy bude upraven i přes vánoční svátky. Na Štědrý den budou pro linky 1 až 84 platit asi do tří hodin odpoledne jízdní řády pro sobotu. Po čtvrté hodině odpolední postupně ukončí provoz denní linky a dále pojedou přibližně každou půlhodinu jen noční autobusové spoje N89 a N99. Ve dnech 23., 25., 26., 29. a 30. prosince pojedou všechny linky podle jízdních řádů pro soboty. V pracovních dnech 27. a 28. prosince a ve středu 2. ledna pojedou spoje jako v pracovních dnech o prázdninách. Na Silvestra budou pro linky platit jízdní řády pro sobotu a po dvacáté hodině postupně ukončí provoz. Nahradí je noční autobusové spoje po dvaceti minutách. 

Klíčová slova: DPMB, doprava, Brno, výluka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.