02.11.2020 21:50


Brněnské vánoční trhy budou letos bez punče a svařáku

Autor: Veronika Franková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letošní vánoční trhy musí pořadatelé v Brně kvůli pandemii pozměnit. Hlavní symboly jako je vánoční strom, betlém a velké kolo zůstanou.

Vánoční strom na Zelném trhu a tradiční vánoční kelímky. Foto: Archiv Veroniky Frankové

Brno - Vánoční trhy v Brně začnou pravděpodobně 27. listopadu rozsvícením vánočního stromu na náměstí Svobody. Pořadatelé museli kvůli nepříznivé epidemiologické situaci ale mnohé pozměnit. Stánky budou rozmístěny dál od sebe a lidé si v nich koupí různé řemeslné výrobky. Tradičního punče, svařáku a jiných vánočních pochutin se návštěvníci nejspíš nedočkají.

„Letos jsme to ani neřešili, nevyplatí se nám to," řekl Adam Hrozínek, majitel vinařství. Přitom klasické svařené víno či punč neodmyslitelně patří k předvánočnímu času. „Chodívala jsem na trhy vždy několikrát do Vánoc. Teď zajdu jednou prohlédnout stánky. Bez svařáku a medoviny to prostě nemá tu správnou atmosféru," řekla obyvatelka Brna Hana Pospíšilová.

Hlavní symboly brněnských Vánoc se ale nezmění. „Vánoční strom bude již tradičně nejen na náměstí Svobody, ale i na Zelném trhu. Moravské náměstí opět ozdobí oblíbené vánoční kolo," řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková. Na Dominikánském náměstí si návštěvníci již tradičně prohlédnou Halouzkův betlém.

Ručně vyřezávaný betlém tvoří 115 soch. „Dílo v celém rozsahu návštěvníci mohou vidět jen v Brně a součástí zdejších Vánoc je od jejich začátku, tedy od roku 2009," uvedla zastupitelka pro marketing a cestovní ruch Kristýna Černá.

Nejen v Brně musí pořadatelé trhy kvůli pandemii koronaviru pozměnit. V Praze vánoční trhy v klasické podobě lidé nejspíš vůbec neuvidí. Staroměstské náměstí ozdobí pouze strom. „Výzdoba nebude nákladná ani pompézní. Když by to epidemická situace umožnila, jsme připraveni přidat i několik decentních malých stánků," přiblížil Jan Chabr, radní hlavního města Prahy pro oblast majetku.

Z Brna lidé často jezdí za vánoční atmosférou také do nedaleké Vídně. V rakouském hlavním městě letošní trhy začnou nejspíše až v prosinci kvůli tamější epidemiologické situaci. Nyní navíc Češi pro příjezd do Rakouska potřebují negativní test na koronavirus.

Klíčová slova: Brno, vánoční trhy, atmosféra, betlém, vánoční strom

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.