06.11.2019 17:42


Brněnské univerzity si připomenou významné listopadové události unikátní výstavou

Autor: Kateřina Hladíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Veřejnost může po téměř dvaceti letech zhlédnout akademické „korunovační klenoty". Návštěvníci výstavy uvidí také insignie brněnských primátorů a další symboly města. Součástí expozice budou i besedy s přímými účastníky listopadových událostí roku 1989.

Do vystavy se zapojila i Masarykova univerzity

Brno – Lidé mohou poprvé po devatenácti letech zhlédnout akademické „korunovační klenoty“, mezi něž patří taláry, žezla a řetězy rektorů a děkanů. Brněnské vysoké školy si totiž připomenou události listopadu 1989 a 1939 výstavou Říkáme jí sametová revoluce. Zájemci mohou expozici navštívit od 13. listopadu v Dietrichsteinském paláci na brněnském Zelném trhu. V paláci budou rektorské a děkanské insignie vystaveny jeden týden.

Výstavu doplní i insignie brněnských primátorů, symboly a historické dokumenty Brna, Jihomoravského kraje a dalších institucí. „Jsem velmi ráda, že se podařilo výstavu téměř po dvaceti letech znovu zorganizovat a jsem o to radši, že to bude právě v tomto roce,“ řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková. 

Součástí akce budou také besedy s přímými účastníky a osobnostmi listopadových událostí roku 1989 nebo veřejné čtení nazvané Sametové odkazy. Vstup na výstavu insignií je zdarma, další program je zpoplatněný. Uvažuji, že se půjdu podívat na některou z besed, insignie mě až tak nezajímají,“ uvedl student Filip Jarolímek.

Akci pořádá Moravské zemské muzeum spolu se společností SNIP&CO a do její organizace se zapojilo šest brněnských univerzit. „O tuto výstavu jsme usilovali od loňského podzimu a jsme rádi, že se nám podařilo ji uspořádat,“ komentoval generální ředitel SNIP&CO Jiří Morávek.

Vstupní část expozice bude věnována třicátému výročí sametové revoluce a výročí osmdesáti let od uzavření vysokých škol v roce 1939. „Z pohledu rektora je opravdu významné, že se taková výstava pořádá,“ uvedl rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno Alois Nečas.

Klíčová slova: výstava, brněnské univerzity, sametová revoluce, výročí 1939

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.