30.11.2020 21:48


Brněnské sochy jsou k vidění i online

Autor: Lukáš Marek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nový web Sochařské Brno souhrnně představuje brněnské sochy, pamětní desky a další drobné architektonické prvky. Kromě zájemců o architekturu na něm naleznou informace i umělci. Magistrátní úředníci tam totiž budou zveřejňovat sochařské soutěže.

Brněnské sochy souhrnně představuje nový web. Foto: socharske.brno.cz

Brno Rok po vydání publikace Sochařské Brno 1989-2019 byl vytvořen stejnojmenný web obsahově pokrývající umělecké výtvory, které v Brně vznikají od 18. století. Přesto je ústředním tématem moderní umění. Kromě soch tvůrci webu věnují pozornost pamětním deskám, památníkům a dalším drobným architektonickým výtvorům, které jsou volně přístupné. Cílem projektu brněnského magistrátu je představit umění ve veřejném prostoru a zároveň vytvořit informační zdroj pro umělce, kteří se snadněji dozví o sochařských soutěžích. „Inspirací byla naše interní databáze soch, která existuje již několik let. Začátkem tohoto roku se pracovníci kulturního odboru začali intenzivněji věnovat doplňování informací a fotografií, aby mapa byla ve stavu, který se dá zpřístupnit veřejnosti,“ řekl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Mapa shrnující brněnské sochařské práce čítá od městského centra až po jeho okrajové části více než sedm set míst. Čtenáři v ní naleznou základní informace o daném díle, tedy jméno autora, rok vzniku, umístění a fotografie. Některé sochy jsou vyobrazené i trojrozměrně, takže lidé získají realistickou představu o skutečné podobě. Vyhledávání umožňuje filtrovat objekty podle jejich autorů, oblasti památkové rezervace nebo památkové ochrany. Spolu s tím jsou postupně vytvářené sochařské stezky, které tématicky propojují zajímavá díla. Zatím je zveřejněná trasa po výtvorech ze soutěže Sochy pro Brno. Připravují se další, a to po sochách Masarykovy univerzity a náhrobcích malířů a sochařů. „Další stezky bychom rádi přidali v první polovině roku 2021,“ sdělil Fišer. Spolupracovat na jejich vytvoření se bude s Masarykovou univerzitou a Muzeem města Brna.

Podobně zmapované sochy jsou i v Ostravě nebo Plzni. V Brně o sochařské umění panuje značný zájem, publikace předcházející vzniku stejnojmenného webu je již vyprodaná. Dotisk se plánuje na příští rok. „Kniha bude mít ve druhém vydání úplně novou podobu, více reprezentativní a rozměrnější. Kromě informací o sochách z letošního roku přibude i nová obecnější kapitola připomínající širší kontexty,“ představil druhé vydání editor publikace Sochařské Brno 1989-2019 Radek Horáček, který zároveň působí jako vedoucí Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Sochařské Brno má informovat umělce o nadcházejících sochařských soutěžích. „Snahy umělců a galerií podporuje i město, takže k umísťování soch do veřejného prostoru dochází na základě výtvarných soutěží s odborným zázemím,“ vyzdvihl Horáček. Podle něj se v posledních letech situace velmi zlepšila. O sochařství je zájem ze strany politiků i veřejnosti. Web by tak měl nejen nabídnout prohlídku brněnských soch a informace o nich, ale také ještě více zlepšit komunikaci mezi veřejnými činiteli a umělci.

Klíčová slova: Brno, sochařské umění, Sochařské Brno, soutěž, mapa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.