12.12.2019 17:32


Brněnské neziskové organizace hledají nové zájemce o dobrovolnictví

Autor: Ondřej Charvát | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnská dobrovolnická centra shání nové zájemce o dobrovolnictví. Poptávají zájemce s volným časem, kteří chtějí spojit svůj život s výpomocí a možností trávit volný čas oblíbenou aktivitou s těmi, kdo to potřebují. Hlásit se mohou v dobrovolnických centrech nebo vyplnit online formulář na webových stránkách dané neziskové organizace. Po pohovoru a následném školení mohou vyrazit do terénu pomáhat lidem v nouzi.

Zástupkyně Práhu jižní Morava v Dobrovolnickém centru 67 Jana Musálková a Monika Radimecká. Autor: Ondřej Charvát

Brno – Neziskové organizace v Brně hledají dobrovolníky pro práci v sociálních službách. V jihomoravské metropoli svou dobrovolnickou činností pomáhají například společnosti Práh jižní Morava nebo Ratolest Brno, které shání pro svá centra nové zájemce s různými zájmy – ať už jde o sport, vzdělávání, vaření nebo prosté chození do kaváren. „Pracuje u nás zhruba osmdesát dobrovolníků, ale zároveň máme kolem třiceti lidí, kteří by o nového dobrovolníka stáli,“ řekla koordinátorka dobrovolníků Práhu jižní Morava Monika Radimecká. Dobrovolnická práce přináší nové zkušenosti, kontakty i celoživotní přátelství.

V Brně chybí neziskovým organizacím dobrovolníci, řada klientů o ně zatím marně stojí. Pod pojmem klient se skrývají mimo jiné chudí nebo osamělí senioři, ohrožené rodiny s dětmi, mladí lidé na hraně zákona či mentálně postižení. Zájemci o dobrovolnictví musí počítat se specifičností sociálních služeb a několikahodinovým školením před samotným zahájením své činnosti. „Pro zájemce děláme čtyř- až pětihodinové školení. Naše dobrovolnictví je poté dlouhodobé. Smlouva o něm vzniká na půl roku a poté se prodlužuje dodatkem. Důležité je, že podpisem smlouvy vzniká dobrovolníkům pojištění,“ vyjádřila se koordinátorka Dobrovolnického centra Ratolest Veronika Mikulčická. Centrum Ratolest nehledá dobrovolníky pouze do kontaktního dobrovolnictví, ale i na administrativu.

Podobně je na tom i organizace Práh jižní Morava, která hledá uchazeče na různé pozice, ať už na dlouhodobé nebo na jednorázové akce. „Ať člověka baví sport, vaření, cestování, posezení v kavárně či práce na počítači, tak u nás se mu vhodná pozice najde,“ doplnila koordinátorka Radimecká. Práh se zaměřuje na práci s lidmi s duševním onemocněním, zejména na lidi se schizofrenií a depresemi.  

Jednorázové dobrovolnické akce slouží hlavně k seznámení se s činností dobrovolníka, s chodem organizace a k poznání lidí, kteří dobrovolníka potřebují. „V listopadu jsme dělali potravinovou sbírku u supermarketu v Hněvkovského ulici, kde jsme měli celý den partičku dobrovolníků. Potraviny a drogerie putovaly k chudým seniorům a lidem v chráněném bydlení. V Tuřanech, kde máme budovu Práhu, zveme sousedy a připravujeme občerstvení na společná setkání. Povídáme jim o tom, co děláme a nikdo neví, kdo je nemocný a kdo dobrovolník. Chceme, aby zmizelo stigma duševní nemoci. Lidé v Tuřanech opravdu žádné petice proti chráněným domům nepodepisují,“ upozornila pracovnice Práhu Jana Musálková na události tohoto týdne, kdy obyvatelé Náměště na Hané vytvořili petici proti vybudování domova pro postižené. Petici podpořilo i zastupitelstvo městysu.

Dobrovolnická centra se snaží propojit zájmy klientů s dobrovolníky, aby byla spolupráce prospěšná oběma stranám. Podobnou zkušenost má i dobrovolnice a studentka ekonomické školy Jolana Stejskalová, která pomoc potřebným skloubila se školním projektem. Docházela pravidelně do Domova seniorů v Řečkovicích. „Doufala jsem, že učitel ocení neziskový charakter projektu. Pletli jsme oblečky a hračky pro pejsky. Na mně bylo donést vlnu a pomáhat seniorům například s uzlíky,“ vyprávěla svůj „dobropříběh“ dobrovolnice Stejskalová. Upletené oblečky posléze putovaly do psích útulků.

Ratolest Brno je nezisková organizace a jedním z jejich projektů je i Dobrovolnické centrum, kde sociální pracovníci seznamují nové zájemce s jejich možnou náplní práce. Zde probíhá také její zprostředkovávání. Dobrovolnické centrum není však jediným programem, ve kterém působí dobrovolníci Ratolesti. „V Centru pro ohroženou rodinu hodně pracujeme s malými dětmi na prvním či druhém stupni základní školy, doučujeme je. V Centru prevence a resocializace již pracujeme se staršími dětmi a mladými dospělými. Pořádáme pro ně delší pobyty či kurzy na zvládání agrese. Často jsou to lidi na hraně zákona. Pomáháme samozřejmě i seniorům,“ sdělila koordinátorka Mikulčická.

Z činnosti Ratolesti vznikl například Brňanům známý Bajkazyl či galerie, ve které klienti vystavují svá umělecká díla a veřejnost si je může zakoupit. S novinkou přišel program DROMu, projekt určený pro romské rodiny, který nese název Kamarád do deště. V něm je dobrovolníkovi přiděleno jedno dítě a je na něj kladena větší zodpovědnost za jeho aktivity. Z činnosti Práhu pro širší veřejnost vyvstává Café Práh, brněnská kavárna ve Vaňkovce, kde obsluhují lidé s duševním onemocněním. Kavárna pomáhá nemocným lidem s tréninkem a nácvikem zvládání pracovní zátěže.

Klíčová slova: Brno, Dobrovolnictví, Práh, Ratolest

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.