22.11.2019 17:50


Brněnské Národní divadlo uvede operu Růžový kavalír

Autor: Klaudie Břeňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Opera Růžový kavalír se na konci listopadu objeví znovu po 35 letech v Janáčkově divadle v Brně. Její protagonisté slibují více než jen komický příběh o lásce a nevěře. Naplánováno je do února 2020 celkem šest repríz. 

Brno  ̶  Janáčkovo divadlo v Brně uvede v pátek 29. listopadu premiéru opery Růžový kavalír, jejíž autorem je rakouský skladatel Johann Strauss. Hra se v brněnském Národním divadle objeví po 35 letech. „Pro naše divadlo nastala ideální chvíle. Měli jsme možnost obsadit herce, kteří se výborně hodí na ztvárnění hlavních postav,“ řekla dramaturgyně Patricie Částková.

Tato komická opera pojednává o vztazích, jejich proměně a pomíjivosti v čase. Hra má tři dějství a odehrává se ve Vídni osmnáctého století. „Opera je nadčasová, je to směs klasické opery s prvky moderní doby,“ tvrdí režisér inscenace Jiří Heřman.

Hlavní hrdinkou je Maršálka, kterou ztvárňuje herečka Alžběta Poláčková. „Je to žena, která si uvědomuje, že stárne, a kvůli tomu ztrácí svoji životní lásku,“ popisuje svoji roli herečka. Její herecký partner Octavián se totiž zamiluje do mladé Sophie. „Je to má nejtěžší role, co se týče zpěvu. Beru to ale jako výzvu,“ tvrdí herec Jan Šťáva, který ztvárnil jednu z hlavních rolí Barona Ochse.

Hudební orchestr divadla bude pro hru řídit jeden z nejmaldších českých dirigentů Rober Kružík. „V díle se střídají dynamické pasáže s těmi smutnými až téměř melancholickými,“ říká Kružík. Inscenace by podle odhadů měla trvat asi tři a půl hodiny a do února roku 2020 vedení divadlo naplánovalo celkem šest repríz.  

Vyjádření herečky Alžběty Poláčkové si můžete poslechnout zde.

Klíčová slova: Národní divadlo, Brno, Růžový kavalír

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.