08.11.2017 15:32


Brněnské městské části dostanou v příštím roce více peněz. Jedinou výjimkou jsou Kníničky

Autor: Zuzana Kašparová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zastupitelé v úterý sedmého listopadu odsouhlasili rozpočty pro brněnské městské části. Ty v roce 2018 dohromady obdrží téměř jeden a půl miliardovou dotaci ze státního a městského rozpočtu. Rozhodování o tom, kolik peněz získají jednotlivé městské části, nejvíc ovlivnil počet žáků základních škol a dětí v mateřských školách.

Brno - Mezi všech dvacet devět brněnských městských částí rozdělí město a stát na rok 2018 téměř miliardu a půl korun, což je o zhruba sto třicet milionů více než v tomto roce. Téměř každou část Brna tedy čeká růst rozpočtů. „Je to nejvyšší meziroční navýšení dotací pro městské části v historii. Další zvyšování v příštích letech závisí na hospodářství. Pokud bude prosperovat, tak by rozpočty měly i nadále růst,“ sdělil náměstek brněnského primátora Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nejvíce peněz v příštím roce dostane Brno-střed, a to přes dvě stě sedmdesát milionů korun. V této části Brna je nejvyšší počet žáků a dětí ve školách a mateřských školkách. „Brno-střed je podle počtu obyvatel v podstatě čtvrtina Brna, a tak si vysvětluji to, že získáme nejvíc peněz. Já jsem spokojen, ale rozhodně bychom dokázali proinvestovat i více,“ vyjádřil se starosta Brna-střed Martin Landa (Žít Brno). Výrazně méně, okolo čtyř milionů korun, dostanou menší městské části, jako například Útěchov či Ořešín. Jedinou brněnskou částí, kde si radnice oproti minulému roku finančně pohorší, jsou Kníničky. „Každá koruna v rozpočtu navíc je dobrá, to je jasné. Náš nízký počet dětí ve školách a školkách však letos zapříčinil, že na rok 2018 dostaneme o zhruba sto osmdesát tisíc korun méně. S tím nic nenaděláme. S těmi penězi, co dostaneme, bychom rádi dokončili novou školku a přestěhovali obecní úřad,“ řekl starosta městské části Brno-Kníničky Martin Žák (SNK).

Kromě změny v důležitosti kritérií při rozpočítávání peněz pro jednotlivé městské části, chtějí brněnští zástupci oproti minulému roku také přidělování prostředků uspíšit. Peníze pro projekty ve školství, kde byly v letošním roce problémy stihnout výběrová řízení na zhotovitele a dodavatele, dostanou podle plánu radní městských částí již letos. „Firmy na opravy školských zařízení jsme ještě vybírat nezačali, čekali jsme na potvrzení námi požadovaného rozpočtu. Rekonstrukce bychom chtěli stihnout přes léto,“ řekl starosta Brna-sever Martin Maleček (SOL). Na školství město tentokrát vyhradilo téměř sto sedmdesát milionů korun.

Peníze brněnští zástupci přidělují podle několika kritérií. Nejdůležitějším z nich je počet dětí ve školách a školkách. Toto kritérium má letos vyšší váhu než v minulých letech. Naopak důležitost celkové rozlohy městských částí pro výpočet rozpočtu klesla. Dalšími kritérii je počet obyvatel, délky silnic či velikost zelených ploch v dané části města. 

Klíčová slova: Brno, Brno-Kníničky, Brno-střed, Brno-sever, rozpočet, 2018

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.