16.04.2018 23:46


Brněnské cyklotrasy pod lupou redakce Stisku

Autor: Jana Hemzová | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Se začátkem jara začínají ožívat městské cyklostezky. Výjimkou není ani Brno. Redakce Stisku vyzkoušela trasu z Mendlova náměstí do Modřic, z Komína do Jundrova a od Anthroposu do Bystrce. Jak si jednotlivé cyklostezky vedly a kterou si pro svůj víkendový minivýlet vybrat si přečtete v tomto článku.

Jarní počasí láká Brňany na cyklostezky. Redakce Stisku vybrala tři nejznámější z nich a vyzkoušela je na vlastní kůži. Po cyklostezkách je možné projet takřka celé Brno. Každá trasa je navíc jinak dlouhá, díky čemuž si vybere zdatný sportovec i úplný začátečník.

Mendlovo náměstí-Olympie-Modřice

Asi nejznámější brněnskou cyklotrasou je ta, která vede od Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity na Poříčí přes nákupní centrum Olympie až do Modřic. Trasa je součástí cyklostezky Bobrava, která cyklisty provede celým Brnem. Z Poříčí do Modřic je dlouhá 7,7 kilometrů, není ale samozřejmě nutné zdolávat ji celou. Pokud ji ale projedete po jedné straně řeky Svratky tam a po druhé zpátky, zapotí se i zkušenější sportovci.

Potkáte tu cyklisty a bruslaře, ale i běžce nebo chodce s kočárky. Cesta je poměrně frekventovaná, je proto dobré být ve střehu, aby nedošlo ke srážce. Stezka má kvalitní rovný povrch a je dostatečně široká na to, aby se dalo ostatním vyhnout. Na několika málo místech si ale musí hlavně bruslaři dát pozor na spadané listí nebo případné mokro po dešti.

Po cestě je možné si dát něco malého k jídlu nebo pití v restauracích, bistrech nebo občerstveních. Pro děti jsou k dispozici hřiště s prolézačkami. Cesta podél řeky je velice příjemná, sportovci se tak vyhnou ruchu města. Za celou trasu je nutné pouze pětkrát přejet silnici.

„Chodíme sem moc rádi hlavně navečer. To už tu není tolik lidí, proto můžeme jet trochu rychleji. Terén je rovný a dobře udržovaný, takže je to v pohodě. Občas si po cestě někde dáme pivo, aby se nám lépe jelo,“ komentuje s úsměvem in-line bruslař Radek Procházka.

Komín-Jundrov

Cyklotrasa z Komína do Jundrova je vhodná spíše pro začátečníky. Je dlouhá pouze 1 kilometr, proto ji často využívají chodci nebo rodiče s kočárky a malými dětmi, na které je nutné dávat pozor. Trasa začíná u zastávky MHD Svratecká a pokračuje po břehu řeky Svratky. Kousek po startu je na druhém břehu hospůdka, ke které se lze pohodlně dostat přes most. Konec je u zastávky MHD Optátova, která spolu s pizzerií leží také na druhém břehu.

Cestu využívají zahrádkáři, aby se auty dostali do zahrádkářské kolonie, což je až na pár nepřehledných úseků jediným mínusem této krátké trati. Povrch je rovný, bez děr nebo nerovností. Cyklisté si mohou trasu prodloužit asi o dva kilometry po ulici Kníničské až k zoologické zahradě. Nejlepší je pak začít u ZOO a po cestě se na Svratecké napojit na cyklostezku.

„Bydlíme v Jundrově, takže trasu začínáme tam a potom se napojíme na cyklostezku. Jezdíme hlavně s dětmi, právě proto, že je trasa krátká. Jednou za čas zajedeme i do zoo, kam se dá v pohodě dojet,“ řekl cyklista Tomáš Hanák.

Anthropos-Bystrc

Další oblíbenou trasou je ta, která vede od Anthroposu přes Komín do Bystrce. Začátek trasy je u atletického oválu za Anthroposem a konec na Náměstí 28. dubna v Bystrci. Cestou je k dispozici několik hospůdek a restaurací, s občerstvením během cesty tedy není problém.

Vzhledem ke své délce 6,2 kilometrů je trasa vhodná spíše pro zkušenější jezdce. Má slušný povrch, pro bruslaře však příliš pohodlná není. Některé úseky vedou v těsné blízkosti silnice, kde je pro ně složitější manévrování. Dobré v těchto úsecích kvůli výfukovým plynům není ani ovzduší. První část trasy ovšem vede podél řeky Svratky, a to je mnohem příjemnější.

Trasu je možné ještě o kousek prodloužit. Z Náměstí 28. dubna lze pokračovat po ulici Přístavní až k bystrckému přístavišti. Od Anthroposu se tedy jde dostat až na přehradu, kde je příjemné zakončit cestu v některé z místních restaurací nebo barů.

„Trasu jsme jednou zkoušeli projet i na bruslích, ale moc to nešlo. Není to úplně komfortní jízda. Na kole se to dá jednodušeji. Většinou dojedeme až na přehradu, kde si dáme něco dobrého,“ uvedla Jana Vencálková.

Klíčová slova: cyklostezky, in-line, brusle, trasy, sport, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář