16.04.2018 23:46


Brněnské cyklotrasy pod lupou redakce Stisku

Autor: Jana Hemzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Se začátkem jara začínají ožívat městské cyklostezky. Výjimkou není ani Brno. Redakce Stisku vyzkoušela trasu z Mendlova náměstí do Modřic, z Bystrce do Jundrova a od Anthroposu do Bystrce. Jak si jednotlivé cyklostezky vedly, a kterou si pro svůj víkendový minivýlet vybrat si přečtete v tomto článku.

Jarní počasí láká Brňany na cyklostezky. Redakce Stisku vybrala tři nejznámější z nich a vyzkoušela je na vlastní kůži. Po cyklostezkách je možné projet takřka celé Brno. Každá trasa je navíc jinak dlouhá, díky čemuž si vybere zdatný sportovec i úplný začátečník.

Mendlovo náměstí-Olympie-Modřice

Asi nejznámější brněnskou cyklostezka z centra do Modřic. Cyklostezka č. 1 vede z Poříčí přes nákupní centrum Olympie až do Modřic. Je dlouhá 8 kilometrů, není ale samozřejmě nutné zdolávat ji celou. Pokud ji ale projedete po jedné straně řeky Svratky tam a po druhé zpátky, zapotí se i zkušenější sportovci.

Potkáte tu cyklisty a bruslaře, ale i běžce nebo chodce s kočárky. Cesta je poměrně frekventovaná, je proto dobré být ve střehu, aby nedošlo ke srážce. Stezka má kvalitní rovný povrch a je dostatečně široká na to, aby se dalo ostatním vyhnout. Na několika málo místech si ale musí hlavně bruslaři dát pozor na spadané listí nebo případné mokro po dešti.

Po cestě je možné si dát něco malého k jídlu nebo pití v restauracích, bistrech nebo občerstveních. Pro děti jsou k dispozici hřiště s prolézačkami. Cesta podél řeky je velice příjemná, sportovci se tak vyhnou ruchu města. Za celou trasu je nutné pouze pětkrát přejet silnici.

„Chodíme sem moc rádi hlavně navečer. To už tu není tolik lidí, proto můžeme jet trochu rychleji. Terén je rovný a dobře udržovaný, takže je to v pohodě. Občas si po cestě někde dáme pivo, aby se nám lépe jelo,“ komentuje s úsměvem in-line bruslař Radek Procházka.

Bystrc-Jundrov

Cyklotrasa z Bystrce do Jundrova je dlouhá pouze 4,2 kilometrů, proto ji často využívají chodci nebo rodiče s kočárky a malými dětmi, na které je nutné dávat pozor. Trasa začíná v přístavišti na přehradě, pokračuje po ulici Přístavní, dále po břehu řeky Svratky. Konec je u zastávky MHD Optátova, která spolu s pizzerií leží také na druhém břehu. Cyklostezka č. 1 ale pokračuje dál kolem řeky Svratky až do Modřic.

Cestu v poslední části využívají zahrádkáři, aby se auty dostali do zahrádkářské kolonie, což je až na pár nepřehledných úseků jediným mínusem této trati. Povrch je rovný, bez děr nebo nerovností. Cyklisté si mohou po cestě udělat zajížďku do zoologické zahrady. Nejlepší je začít v přístavišti na cyklostezce č. 1, potom odbočit doleva na náměstí 28. dubna, za řekou opět doleva až k ZOO. Při zpáteční cestě vede cesta po cyklotrase 5005. U Kamenolomu je potřeba se napojit na ulici Kníničskou a dál pokračovat po cyklostezce č. 1. Tato prodloužená trasa měří 4,9 kilometrů.

„Bydlíme v Jundrově, takže trasu začínáme tam a potom se napojíme na cyklostezku. Jezdíme hlavně s dětmi, právě proto, že je trasa krátká. Jednou za čas zajedeme i do zoo, kam se dá v pohodě dojet,“ řekl cyklista Tomáš Hanák.

Anthropos-Bystrc

Další oblíbenou trasou je ta, která vede od Anthroposu přes Komín do Bystrce. Začátek trasy je u pavilonu Anthropos a konec na Náměstí 28. dubna v Bystrci. Cesta vede celou dobu po cyklostezce č. 1. Po cestě je k dispozici několik hospůdek a restaurací, s občerstvením tedy není problém.

Vzhledem ke své délce 6,2 kilometrů je trasa vhodná spíše pro zkušenější jezdce. Má slušný povrch, pro bruslaře však příliš pohodlná není. Některé úseky vedou v těsné blízkosti silnice, kde je pro ně složitější manévrování. Dobré v těchto úsecích kvůli výfukovým plynům není ani ovzduší. První část trasy ovšem vede podél řeky Svratky, a to je mnohem příjemnější.

Trasu je možné si o necelý 1 kilometr prodloužit. Z Náměstí 28. dubna lze pokračovat po ulici Přístavní až k bystrckému přístavišti. Od Anthroposu se tedy jde dostat až na přehradu, kde je příjemné zakončit cestu v některé z místních restaurací nebo barů. Pro zkušené sportovce se nabízí dojet po cyklostezce č. 1 po břehu přehrady až do Veverské Bítýšky. Tato prodloužená trasa má pak délku 19,2 kilometrů.

„Trasu jsme jednou zkoušeli projet i na bruslích, ale moc to nešlo. Není to úplně komfortní jízda. Na kole se to dá jednodušeji. Většinou dojedeme až na přehradu, kde si dáme něco dobrého,“ uvedla Jana Vencálková.

Klíčová slova: cyklostezky, in-line, brusle, trasy, sport, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.