05.03.2019 21:46

Brněnská Zbrojovka dokázala po obměně kádru na úvod jara zvítězit

Autor: Ondřej Charvát | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Fotbalový klub Zbrojovka Brno vstoupil do jarní části druhé nejvyšší soutěže vítězně. V sobotu na chrudimské půdě dokázal přetlačit tamní MFK, i když od 14. minuty brněnští prohrávali. Další komplikace pro hosty přišla v 51. minutě, kdy se nechal při svém prvním startu v soutěži po druhé žluté kartě vyloučit Jakub Přichystal. Vývoj zápasu však zvládli otočit, jelikož se na konci obou poločasů prosadil Peter Štepanovský a stanovil konečné skóre 2:1 ve prospěch jeho týmu. Zbrojovka po zisku tří bodů zůstala na sedmé příčce tabulky, kterou si vybojovala na podzim. Chrudim setrvala na čtrnáctém místě.

Jeden z četných soubojů kapitána Lukáše Magery. Autor: Karel Dvořák, zdroj: fczbrno.cz

Brno – K prvnímu jarnímu zápasu cestovali hráči Zbrojovky do Chrudimi, která se krčí u spodku tabulky a má na rozdíl od Zbrojovky pro druhou polovinu soutěže jiné úkoly. „Cílem je porvat se o postup do první ligy. Máme ztrátu, ale je před námi čtrnáct zápasů," řekl před sobotním utkáním trenér Zbrojovky Pavel Šustr. Vstup do zápasu měli lepší hráči Chrudimi, ve 14. minutě již po přímém kopu a závaru ve vápně Brno prohrávalo po brance Daniela Vašulína. Dvě minuty před koncem poločasu stihl brněnský Štepanovský vyrovnat. „Byli jsme nervózní a nedokázali jsme si vytvořit takový tlak, jaký jsme chtěli. Navíc jsme si nechali dát branku ze standardní situace,“ shrnul průběh prvního poločasu trenér Zbrojovky Pavel Šustr.

Do druhé půle chtěli hráči Zbrojovky vstoupit mnohem lépe. „Po půli nás přibrzdilo vyloučení. Nehráli jsme tak, jak jsme si představovali a nevytvořili jsme si tolik šancí. Nicméně gól v závěru otočil utkání v náš prospěch, takže utkání hodnotím kladně," sdělil po zápase trenér hostů Pavel Šustr. Opačně utkání hodnotil trenér domácích Pavel Jirousek. „Udělali jsme velkou chybu v závěru, tím jsme přišli o dobrý výsledek. Brno bylo dominantní, nicméně jsme mu to udělali těžší. Jeho tým je dobře vedený, prošel velkou proměnou." Právě zmiňovaný závěr zápasu rozhodl o konečné dělbě bodů. Pas za obranu skončil nedorozuměním v komunikaci obrany a brankáře. Volného míče a prostoru využil Antonín Růsek, přihrál před odkrytou branku Štepanovskému, který doklepl míč do sítě a připsal si již pátý gól v soutěži. V závěru zápasu již branka nepadla, Zbrojovka si tedy odvezla zpět do moravské metropole tři body.

Nejen fanoušci Zbrojovky si představovali jiný průběh podzimní části. Po sestupu z nejvyšší fotbalové soutěže směřovaly ambice klubu na co nejbližší návrat mezi elitu. Průběžné sedmé místo po podzimní části přineslo změny, vedení propustilo čtveřici hráčů, mezi kteréž patřila i dlouholetá opora brankář Dušan Melichárek. Opačným směrem putovali především navrátilci z hostování, na přestup přišli Šimon Šumbera z Třince a Juraje Kotulu ze Slovanu Bratislava. „Očekával jsem větší posílení. Po zpackaném podzimu jsem asi nebyl jediný," přiznává příznivec Zbrojovky Aleš Solar. „Zanalyzovali jsme si poslední čtyři přestupní období a na můj vkus přišlo až moc nových hráčů. Nyní jsme přiváděli hráče, které známe," podal vysvětlení sportovní ředitel klubu Tomáš Požár na tiskové konferenci.

Infografika: Statistiky Zbrojovky Brno po 17. hraném kole. Autor: Ondřej Charvát

Zbrojovka po sedmnáctém kole ztrácí sedm bodů na třetí Hradec Králové, který drží druhou postupovou příčku do baráže o postup do první ligy. „Vstup do jara jsem po povedené přípravě čekal lepší, dost jsme se na tři body nadřeli. Doma již musíme předvést lepší výkon," shrnul úvod jara fanoušek Zbrojovky Aleš Solar. Druhé jarní utkání čeká Zbrojovku na domácím stadionu Srbská proti poslední Viktorii Žižkov v neděli 8. března. Před zápasem proběhne divácká soutěž o lístky na vyprodaný mezistátní zápas české fotbalové reprezentace proti Brazílii.

Klíčová slova: fotbal, Zbrojovka Brno, MFK Chrudim