20.03.2020 13:10


Brněnská společnost představila nový typ respirátoru, podle testů bude virus likvidovat

Autor: Karolína Lundová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Češi poslední dny intenzivně bojují proti pandemii koronaviru. Nedostatek ochranných pomůcek v tuzemsku jim tento boj neulehčuje. Na trh přicházejí ústenky a respirátory, které obsahují akcelerovaný oxid mědi a dají se použít opakovaně. K dostání budou od poloviny dubna, s možností předobjednávek ode dneška.

Ochranné pomůcky používá široká veřejnost (Foto: Karolína Lundová)

Brno - V Česku chybí ochranné pomůcky. V boji proti pandemii koronaviru jich je kritický nedostatek. „Zcela otevřeně je nutné přiznat nedostatek roušek a respirátorů, zejména pro ty, kteří pomáhají v první linii – zdravotnický personál, hasiče, policisty a také prodavačky,“ napsal na svém twitterovém účtu ministr kultury Lubomír Zaorálek. Brněnská společnost Respilon přišla s řešením v podobě ústenek a respirátorů obohacených o akcelerovaný oxid mědi. Pro státní instituce i běžné uživatele by měly být k dostání od poloviny dubna, přičemž předobjednávky začínají dnes na webových stránkách společnosti. Lidé si v současné době šíjí roušky doma, někteří je pak darují veřejnosti.

Nezávislé testování potvrdilo, že ústenky a respirátory obohacené o oxid mědi zachytávají a následně hubí viry i bakterie téměř stoprocentně. Díky tomu, že ochranné pomůcky viry aktivně ničí, je lze použít i opakovaně. Celková doba nošení však nemůže překročit 24 hodin. Pokud je ústenka nošena tři a půl hodiny denně, vydrží celý týden. „Výrobní kapacita, kterou jsme schopni zajistit, je 100 tisíc ústenek a 30 tisíc respirátorů denně. Toto množství bude rozděleno mezi státní instituce a běžné uživatele. Poměr prozatím nevíme,“ říká ředitelka společnosti Jana Zimová.

Dražší verze respirátoru se bude prodávat za 315 korun za kus, v balení po pěti kusech. Podle Zimové je tento typ určen především pro zdravotníky, policisty a hasiče. „Má větší rozměry a speciální tvar, takže neleží přímo na ústech. Lépe se v ní dýchá, mluví a jste schopni větší fyzické aktivity,“ konstatuje Zimová. Pro běžné uživatele je určen respirátor, který bude stát 200 korun a bude v balení po deseti kusech. „Účinnost záchytu viru je u obou stejná, jediný rozdíl spočívá v tom tvaru,“ dodává Zimová.

Podle ředitele Romana Zimy je nařízení vlády o primárním zásobováním první linie správným rozhodnutím. „Právě tito specialisté se setkávají s největšími počty potenciálně infikovaných osob. Aby zdravotnický systém nezkolaboval, potřebují nepřetržitou a účinnou ochranu,“ říká Zima. Lékařka Martina Fendrychová podotkla, že ústní roušky a respirátory patří mezi nutný nemocniční materiál, ale jejich používání je velmi důležité i v široké veřejnosti. „Je dobré, že se firmy snaží vymýšlet nové technologie. Za sebe mohu říct, že nemocnice v Mostištích by tyto ochranné prostředky ocenila,“ dodává Fendrychová. 

Klíčová slova: koronavirus, pandemie, ochranné pomůcky, ústenky, respirátory

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.