23.04.2019 20:42


Brněnská filharmonie se chce přiblížit Beethovenovi nevšedním způsobem

Autor: Jana Kopecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Filharmonie Brno slibuje několik českých i zahraničních premiér. Nová sezona věnovaná Beethovenovi se představí jak v Česku, tak například ve Vídni či v Berlíně. Svým příznivcům šéfdirigent Davies vzkazuje, že na vánočním koncertě plánuje rozezpívat publikum.

The Plastic People of the Universe a Filharmonie Brno. Foto: Zbyněk Maděryč

Brno – Nový ročník brněnské filharmonie bude ve znamení Ludwiga van Beethovena. Chystají se tři české a dvě světové premiéry, v Besedním domě v Brně mimo jiné vystoupí také čerstvá držitelka ocenění Grammy Laurie Anderson. Na oslavu 250 let od narození Ludwiga van Beethovena zahrne Filharmonie Brno do svého repertoáru kromě jeho klasických děl i české skladatele, kteří se s ním přátelili. Chce tímto originálním způsobem dotvořit celý kontext doby.

„Unikátní bude uvedení všech Beethovenových violoncellových sonát a variací v podání našich cellistů za klavírního doprovodu šéfdirigenta," sdělila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Při jednom z koncertů zazní také jedna z nejinternějších symfonií v historii hudby – Mahlerova Devátá. „Jsem přesvědčen, že pod taktovkou šéfdirigenta to bude mimořádný zážitek," podotkl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Šéfdirigent Dennis Russell Davies povede Mahlerovu Devátou s Ódou na radost. „Ve filharmonii jsem našel skvělé prostředí pro spolupráci. Je to krásné nejen na pohled, ale i zevnitř," řekl Davies s úsměvem. Dodal, že se těší také na vánoční koncert, neboť věří, že se jim podaří rozezpívat publikum.

„Snažíme se dotvořit celý kontext. Věnujeme se také dalším skladatelům, kteří si byli s Beethovenem blízcí,“ řekl Mikeš. Ve stejném roce, tedy v roce 1770, se narodil také Beethovenův přítel Antonín Rejcha. „Rejchovu Lenoru považujeme za objev sezony. Jsem opravdu ráda, že jsme se k Beethovenovi přes Rejchu přiblížili originálním způsobem," uvedla Kučerová.

Kromě Brna se filharmonie představí na českých festivalech i zahraničních pódiích. Tradičně na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě nebo v Litomyšli, společně s Plastic People of the Universe ve Valdštejnské zahradě či Hudebním fóru Hradec Králové. S šéfdirigentem se chystá do lineckého Brucknerhausu, vídeňského Konzerthausu nebo na Rheingau Musik Festival v Německu, a v srpnu má před sebou velký open-air koncert v Berlíně.

Klíčová slova: Filharmonie, Brno, Beethoven

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.