13.05.2020 19:34


Brněnská divadla připravují pro diváky letní scény pod širým nebem

Autor: Pavla Sychrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Divadla v Brně vychází vstříc rozvolňujícím se vládním opatřením. Ta, která mají možnost hrát venku, plánují svá představení přesunout na letní scénu. Vnitřní prostory v řadě z nich zůstanou uzavřené, a proto doufají v ještě větší uvolnění pravidel.

Divadlo Husa na provázku. Foto: Pavla Sychrová.

BRNO - Brněnská divadla se znovu otevřou návštěvníkům. Herci již zkouší inscenace, které by chtěli od konce května začít hrát. Některá z nich využijí možnosti hrát open-air (pod širým nebem, pozn. red.) a alespoň částečně se tak vyhnou nutnosti být v uzavřených prostorech. 

Pro hraní na venkovní scéně se rozhodli herci z divadla Husa na provázku na Zelném trhu. „Jako první počin uvedeme premiéru inscenace režiséra Jiřího Havelkyjiž Gádžové jdou do nebe. Ta měla vyjít už 24. března. Režisér ji předělal pro venkovní prostory,“ řekla mluvčí divadla Alžběta Nagyová. Představení venku plánují na celý červen. Na programu mají mimo jiné nový poloimprovizovaný seriál nebo pohádku pro děti. Kromě her zorganizují na svém dvoře již druhý ročník série koncertů provázek.open, kde letos vystoupí také Iva Bittová. Vnitřní prostory divadla plánují zařídit pro sto diváků a odehrají pouze derniéru hry Ticho na zemi a oblíbenou hru Pravidla bincárny, která vznikla na motivy nekorektních textů internetového blogu skupiny KKRD boys. 

Letní scénu připravuje také Městské divadlo Brno, které se přesouvá na Biskupský dvůr každé léto a ani letos nevynechá. „Zpočátku se herci připravovali samostudiem, ale poslední měsíc už normálně zkouší. Inscenace se připravují podle plánu,“ uvedla mluvčí divadla Kateřina Vižďová. Na dvoře budou hrát pohádku O statečném kováři a inscenaci Antonius a Kleopatra. Divákům peníze za vstupenky zrušených představení nevrací, jelikož se všechny budou konat na podzim. Zmenšení kapacity divadla pro ně v tuto chvíli není proveditelné a doufají ve větší rozvolnění zavedených opatření. 

V Národním divadle Brno, pod které spadá kromě Mahenova a Janáčkova i divadlo Reduta, by také rádi využili venkovní scénu. Chystají baletní vystoupení na Biskupském dvoře a operu na Špilberku. Sály divadel ale nechávají uzavřené, jelikož by se jim nevyplatilo je přizpůsobovat, a nadále sledují vládní rozhodnutí. Divákům vrátili všechny peníze za jejich vstupenky. „Otevřít sály pro sto lidí by nebylo výnosné. Přemýšleli jsme nad tím například v Redutě, ale pokud bychom zavedli všechna opatření, vyšlo by nám k prodeji pouze šedesát tři vstupenek a to se nevyplatí,“ vysvětlila mluvčí Národního divadla v Brně Zuzana Žáková Klimplová.

Kromě větších divadel se do práce pouští i ta menší. Divadlo Feste se po dvou online inscenacích vrací do prostor v kulturním centru Industra a díky své kapacitě kolem pětapadesáti lidí mohou hrát uvnitř stejně jako před krizí.  

Při hraných představeních musí být dodržena veškerá doporučení hygieniků. V uzavřených prostorech by měli sedět diváci v každé druhé řadě nebo nejméně 1,5 metru od sebe. Stejně tak musí být na místě dezinfekce pro všechny návštěvníky a jedna pověřená osoba, která na dodržování pravidel bude dohlížet. 

Klíčová slova: Brno, divadlo, letní scéna, léto

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.