05.03.2014 14:46


Brňané udržují tradici fašanků živou

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nejprve déšť a kroupy, pak sluníčko a dobrá nálada. Tak vypadal včerejší fašank v Brně. Událost, která na moravské vesnici není ničím neobvyklým, byla již pátým rokem i v Brně. Organizovali ji lidé ze slováckého souboru Šafrán. A jejich snaha se dočkala pozitivního ohlasu jak u diváků, tak u samotných účastníků. 

Brno – Tlačenka, vdolečky, koblihy, škvarky a samozřejmě pálenka. Idylka a tradiční masopustní občerstvení. Takto podle oficiálního znění měl začít program celobrněnského fašanku ve dvě hodiny odpoledne na náměstí Svobody, následovaný malováním masek pro nejmenší návštěvníky. Avšak kvůli nepřízni počasí byla existence této tradiční akce na vážkách. Nakonec ale vše dopadlo ve prospěch fašančárů, kterých se na náměstí sešlo téměř šedesát. 

V úterý po odbití čtvrté hodiny odpolední se náměstí Svobody zaplnilo množstvím krojovaných a masek, kterým „právo“ pořádat masopust předala radní Bohumila Beranová. Tancem hned s třemi maskami medvědů k zajištění úrody a blahobytu města se zahájil tradiční průvod masek. Bohatý folklorní program uváděla Lada Krejčí ze souboru Šafrán Brno, který brněnský fašank pořádá už pátým rokem. „Náš slovácký soubor se zabývá obnovováním tradic na Slovácku a zrovna tradice fašanku se tady příliš neudržovala, proto jsme chtěli, aby ji veřejnost dostala do povědomí,“ uvedla Krejčí, sama oděná v masce středověké dámy.
   Foto: Fašančárský tanec

Uchovávání dávných zvyklostí či uvádění je opětovně v život a seznámení obyvatel Brna s jedním z tradičních venkovských zvyků bylo cílem této kulturní akce. A své příznivce si našla jak mezi lidmi staršími, tak mladšími. „Jsem tady už po několikáté a moc ráda sem chodím. Ráda vidím takové obnovování tradic a ty mladé lidi tady,“ pochvalovala si Věra Mikulášková, která se za mlada také účastnila podobných folklorních akcí. 

Příkladem zcela jiného druhu návštěvníka byl Ondřej Živnůstka, který o konání brněnského fašanku nic nevěděl. Jako náhodného kolemjdoucího ho to ovšem natolik zaujalo, že se zastavil a sledoval folklorní skupiny tančící na pódiu. „Nečekal jsem to tady, nic jsem o tom nevěděl. Ale myslím, že je dobré, že jsou zde takové akce,“ uvedl a dodal, že událost hodnotí pozitivně. A to právě i z hlediska udržování tradic.  

Průvod fašančárů se po slavnostním zahájení rozdělil na několik menších skupin, které až skoro do šesté hodiny  večerní obcházely střed Brna a se svými tanečními i pěveckými programy se postupně všechny vystřídaly v Paláci šlechtičen, Dietrichtském paláci, turistickém informačním centru a na podiu vybudovaném na náměstí Svobody. Diváci tak měli možnost zhlédnout vystoupení mnoha folklorních souborů nejen z Brna. Svá čísla na celobrněnském fašaňku předvedli například Slovácký krúžek, Vojenský umělecký soubor Ondráš, Šafrán, Lučina, Májek a mnoho dalších.  

Vrcholem brněnského masopustu byla fašanková veselice v Dělnickém domě na Juliánově, který byla zakončena takzvaným pochováváním basy. Je to nedílná součást každého fašanku, po němž je konec veselicím a nastává čtyřicetidenní půst až do Velikonoc. 

Klíčová slova: fašank, folklor, tradice, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.