14.04.2017 13:56


Brňané slaví Velikonoce smíchem a dobrým vínem

Autor: Stanislav Šindelka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Osmý ročník Velikonočních slavností proměnil brněnské náměstí Svobody na místo, kde mohou Brňané i přespolní důstojně oslavit svátky jara. Na trzích mají možnost zakoupit různé velikonoční předměty, nebo jen ochutnat dobré jídlo a pití. Součástí slavností je také bohatý doprovodný program.

Barevné velikonoční kraslice. Foto: Stanislav Šindelka

Brno - Náměstí Svobody je jedno z nejrušnějších míst v Brně. Také dnes je kolem brněnského orloje živo, ale není to jen každodenní ruch velkoměsta. Tentokrát lidé nikam nespěchají, naopak se mnohdy zastavují a prohlížejí si část náměstí, která se proměnila ve velikonoční trhy. Od 7. dubna se tam koná již osmý ročník Velikonočních slavností.

Už při příchodu na náměstí si nelze nevšimnout čtyř desítek stánků, které jsou rozmístěny tak, že připomínají malou velikonoční vesničku. I přes nepříliš pěkné počasí je patrná dobrá nálada všech návštěvníků i prodejců. Smích je slyšet doslova na každém kroku. O uvolněnou atmosféru se stará zejména deset vinařských stánků, kde mohou lidé ochutnat nespočet vín různých chutí a barev. Kdo nemá rád víno, má možnost vyzkoušet tradičně oblíbený turbomošt nebo pravou Hustopečskou mandlovci. K následné degustaci jsou připraveny originální stolečky, kde si návštěvníci v klidu vychutnávají víno nebo si jen tak povídají. „Ten Veltlín je opravdu výborný, dáme si ho ještě jednou,“ shodují se manželé Zárubovi a kupují si další dvě deci tohoto bílého vína.

K dobrému pití patří odjakživa také dobré jídlo. O to se stará dalších deset stánků nabízejících pestrou paletu dobrot a specialit. Ty lákají nejen vzhledem, ale zejména vůní, která se line po celých trzích. V nabídce jsou například křupavé bramborové spirály, tradiční Valašské frgály, ručně nakládané sýry nebo maďarské speciality. „Ochutnal jsem ručně nakládaný hermelín na grilu a lepší jsem zatím nejedl,“ dělí se o své gastronomické dojmy návštěvník David Dobšíček.

Trhy však nejsou jen jídlo a pití, ale hlavně prodej zboží s velikonoční tématikou. A že je z čeho vybírat. Návštěvníci mají k dispozici více než dvacet stánků, kde nakupují nejen klasické pomlázky a kraslice, ale také tradiční moravskou keramiku, sůl do koupele nebo neobvyklé šperky ze starých hodinek. „S nabídkou jsem více než spokojena. Nakoupila jsem nějaké velikonoční dekorace, kraslice a perníčky. Kromě toho mám také pomlázku pro mého nejmladšího vnoučka, který letos půjde poprvé mrskat,“ svěřuje se návštěvnice Marie Kuchařová. A o co je mezi lidmi největší zájem? „Nejvíce se kupují perníčky s velikonočními motivy, hlavně zajíčci a vajíčka. Ale zájem je také o kraslice a pomlázky,“ říká prodejkyně Blanka Zajícová.

Úderem čtvrté hodiny odpolední náměstí ještě víc ožívá. Na řadě je doprovodný program. Na připraveném pódiu nejprve vystupuje folklórní soubor Pramínky, který svým zpěvem a tancem přiměje kolemjdoucí, aby se na chvíli zastavili a zaposlouchali se do tónů lidové hudby. Asi po hodině své energické vystoupení končí a sklízí zasloužený potlesk diváků. Dalším účinkujícím je dětský národopisný soubor Dúbravka Dubňany. Děti nabídnou všem zúčastněným zhruba hodinou exkurzi do světa slovenských lidových tradicí, kde nechybí ani vynášení Morany, tedy slovenské vítání jara. Také po jejich vystoupení následuje bouřlivý potlesk. Program zakončuje cimbálová muzika Eliška, která opět rozezvučí celé náměstí. K jejich zpěvu se postupně přidávají i diváci, často se sklenkou vína v ruce. „Cimbálovka a víno k sobě prostě patří,“ dodává návštěvnice Kuchařová a i ona se chytá noty. Kolem půl osmé končí své představení i cimbálová muzika a ani v tomto případě na sebe nadšený potlesk nenechá příliš čekat. Po skončení vystoupení zůstává na trzích ještě několik návštěvníků, kteří za zapadajících paprsků slunce dopíjí poslední skleničku. Svátky jara se budou na náměstí Svobody slavit zase zítra.

Klíčová slova: Brno, velikonoce, slavnosti, trhy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.