15.05.2018 23:10


Brňané si připomenou založení republiky. Výstava na Špilberku přibližuje poslední rok války

Autor: Jaroslav Galba | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Před sto lety skončila První světová válka a vzniklo samostatné Československo. Po celý rok tak mnoho tuzemských institucí pořádá akce, které chtějí přiblížit osudový rok 1918. Brňané nyní mohou navštívit výstavu věnovanou poslednímu roku války v muzeu na Špilberku, nebo vyčkat do konce května, kdy organizátoři zahájí festival Re:publika na výstavišti.

Brno - Klíčový rok českých dějin 1918 si Brňané mohou připomenout na výstavě nazvané Co nám válka vzala a dala v Muzeum města Brna na Špilberku. Návštěvníci se na výstavě seznámí s tehdejší politickou situací, význačnými osobnostmi, zbraněmi, ale třeba i oděvy z doby vyhlášení republiky. Expozice na hradě je jednou z výstav, které v rámci cyklu Republika sto představí hned čtyři brněnská muzea. Své vlastní tematické výstavy v následujících měsících otevřou také kurátoři Technického a Moravského zemského muzea. Naopak v Muzeu Brněnska je expozice k výročí založení státu zpřístupněná již od března. V Ivančicích zájemce seznamují s prvorepublikovým četnictvem.

To na Špilberku chtějí autoři ukázat zejména výzbroj a výstroj vojsk, která bojovala v První světové válce. Shromáždili tak desítky pušek, uniformy i kulomety. „Asi třetina předmětů pochází ze sbírek mých známých a kamarádů. Jinak se jedná o exempláře, které patří našemu muzeum či jiným institucím, čili shromáždit je nebylo zrovna náročné, což již nemohu říci o samotné práci na výstavě,“ uvedl její kurátor Radim Dufek s tím, že k vytvoření takového projektu nestačí jen spousta exemplářů. „Obnáší to hromadu práce vhodné třeba pro architekta či výtvarníka. My to celé vytvořili vlastními silami, aby výstava působila kompaktně,“ dodal Dufek k dílu, na kterém pracoval půl roku.

Dufek za sebou již podobný projekt má. Před čtyřmi lety veřejnosti představil naopak první rok Velké války, kterou evropské velmoci rozpoutaly v létě 1914. „Obě výstavy jsou si podobné, jelikož každý člověk má svůj charakteristický rukopis. Myslím ale, že ta letošní je sofistikovanější a i návštěvnost máme o něco vyšší než před čtyřmi roky,“ vyzdvihl kurátor zkušenosti, které načerpal při první expozici.

„Překvapuje mě množství zbraní, které se muzeu podařilo sehnat. Také se mi líbí, jak jsou exponáty naaranžované. Naopak bych uvítala více doprovodných textů,“ zhodnotila výstavu návštěvnice Helena Kučerová.

Stoleté výročí založení Československa oslaví tuzemské instituce a spolky akcemi po celé zemi. Brňané koncem května zahájí třítýdenní festival Re:publika na městském výstavišti. „Cílem je oslavit úspěchy města i země v nejrůznějších činnostech jako je sport, literatura či design. Ke zhlédnutí bude také Muchova Slovanská epopej,“ sdělila mluvčí festivalu Adéla Nováková. Ten započne v sobotu 26. 5. Výstavy brněnských muzeí, věnujících se osudovému výročí, najdou zájemci na webu cyklu Republika sto.

Klíčová slova: 1918, Brno, Československo, První republika, První světová válka, muzeum, Špilberk

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.