15.03.2016 19:55


Brňané si mohou zkusit napsat obraz

Autor: Markéta Puldová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Od pondělí do neděle mohou lidé v Brně navštívit speciální výstavy a přednášky. Včera odpoledne totiž studenti a vyučující z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity odstartovali v brněnském Místodržitelském paláci již sedmý ročník Týdne výtvarné kultury. Letošním tématem je heslo 'Napiš obraz'. Součástí projektu je i studentská soutěž Svět vět, jejíž vítěz byl vyhlášen na slavnostním zahájení. 

Brno - Sedmý ročník Týdne výtvarné kultury zahájili v pondělí v pět hodin odpoledne zástupci Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. Poprvé se na přípravách projektu podíleli i studenti a vyučující z Ústavu české literatury a knihovnictví. „Spolupráce s Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity se odráží i v tématu sedmého ročníku, kterým je hledání vztahu výtvarného a slovesného umění a hranic mezi textem a obrazem,“ uvedla spoluorganizátorka Irena Rodriguez Točíková.

Týden výtvarné kultury - slavností zahájení v Moravské Galerii

Heslo 'Napiš obraz' se bude prolínat celým týdnem. Již při vstupu na slavností zahájení organizátoři vyzvali návštěvníky, aby místo placení vstupného napsali obraz. Tímto způsobem nejenom poukazovali na téma letošního ročníku, ale zároveň společně s návštěvníky uctili památku brněnského umělce Dalibora Chatrného, který ve své tvorbě často kombinoval slova a umění. „Byla jsem trochu překvapená, když po mě organizátorka chtěla, abych napsala obraz. Nakonec jsem se do toho ale tak ponořila, že jsem málem nestihla začátek zahájení,“ uvedla studentka Karolína Bednářová.

Návštěvníci během týdne mohou zhlédnout několik vernisáží, zúčastnit se přednášek nebo komentovaných prohlídek na výstavách. Program se ale neomezuje pouze na instituce. „Nezaměřujeme se jen na galerie, ale vyrážíme i do ulic. Letos například v duchu tématu uspořádáme procházku, na které budeme pátrat po brněnském street artu,“ vysvětluje Irena Rodriguez Točíková.

S projektem každoročně spolupracují významné brněnské kulturní instituce jako je Moravská galerie, Dům umění města Brna, Muzeum města Brna, Galerie ARS či Galerie TIC. „Během týdne výtvarné kultury si mohou lidé umění užívat plnými doušky, měli by ale myslet i na těch zbývajících skoro tři sta šedesát dní a do galerií zavítat častěji,“ řekl ředitel Moravské galerie Jan Press.

Již tradičně byla součástí Týdne výtvarné kultury i soutěž pro žáky druhého stupně základních školy, středních škol a gymnázií. Letošní ročník měl název Svět vět a tématem bylo „slovo“ ve všech podobách. Do soutěže se zapojilo dvacet škol nejen z Brna, což je ještě více než loni. První místo získal student Střední školy umělecko-manažerské v Brně Daniel Schneider.

Týden výtvarné kultury potrvá až do neděle 20. března.

Klíčová slova: Brno, muzea, týden výtvarné kultury

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.