21.05.2016 21:03


Brňané oslavili sedmdesát let lodní dopravy na přehradě

Autor: Anna Tišnovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dopravní podnik města Brna, který provozuje lodní dopravu na Brněnské přehradě, připravil pro zájemce den otevřených dveří. Mezi hlavní atrakce patřila zejména plavba parníkem zdarma, ale návštěvníky do přístaviště přilákal také festival dobrého jídla z různých zemí světa. Lidé se mohli podívat na několik výstav fotografií i modelů lodí v technickém zázemí dopravního podniku. Akce byla uspořádána k oslavám sedmdesátého výročí lodní dopravy v Brně.

Autor: Anna Tišnovská

Brno – Sedmdesáté výročí od spuštění lodní dopravy na přehradě si dnes Brňané připomněli na akci, kterou k tomuto jubileu připravili organizátoři z dopravního podniku. Zájemci si mohli zdarma užít plavbu parníkem, prohlédnout si zázemí loděnice nebo nahlédnout do kapitánské kajuty. V prostoru přístaviště byla připravena výstava historických fotografií a výtvarné dílny pro děti.

Pro ty, kteří zvolili cestu na přehradu městskou hromadnou dopravou, byla vytvořena speciální linka 101. Na této lince jezdili řidiči s historickými autobusy z depozitáře, největší zájem cestujících byl o dnes již ikonický vůz Škoda 760 RTO. Doprava z centra na přehradu stála třicet korun, jízdné je již tradičně příspěvkem do sbírky na opravy a záchranu automobilových veteránů.

Oslavy sedmdesátého výročí lodní dopravy v Brně přilákaly stovky lidí. |Autor: Anna Tišnovská

O akci byl velký zájem, před některými aktrakcemi se vytvářely hloučky návštěvníků. Nejvíce lidí se sešlo u informačního stánku dopravního podniku. Kromě nákupu suvenýrů se opakovaně dotazovali na lístky na parník. „Lístek na parník dostanete při nastupování na palubu, musíte jít do přístaviště a vyčkat v řadě," odpovídali stále stejně organizátoři i dispečeři. Podle odhadů bylo návštěvníků přes pět tisíc a musela být přidána další posilová plavidla, jak uvedla pro ČTK mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.

Před nástupními můstky se vytvořila dlouhá fronta, která v době před ohlašovaným odjezdem lodí několikanásobně narůstala. „Nemůžu to nikomu zazlívat, přece jen je to zdarma, ale na druhou stranu je velmi nespravedlivé, že někteří lidé předbíhají ve frontě. Zřízencům z dopravního podniku to nevadí a klidně je pustí dál," říká Jiřina Karásková, která čekala na nalodění téměř hodinu a půl. Po mnohých stížnostech čekajících návštěvníků museli organizátoři pro zvýšení bezpečnosti ohraničit frontu páskou.

Dlouhé čekání si mohli návštěvníci zkrátit doprovodným programem, děti se učily od artistů z cirkusu LeGrando žonglovat, dospělí navštívili kromě technických expozic také stánky na připraveném foodfestivalu. Mezi prodejci byli převážně specialisté na exotickou kuchyni, ale byly zde také stánky brněnských čajoven a kaváren.

Pokud však měli lidé dostatečnou trpělivost a vyčkali ve frontě, aby se dostali na palubu parníku, užili si dlouhou a klidnou plavbu po brněnské přehradě. Celý okruh z přístaviště do Veverské Bítýšky a zpět trval přibližně dvě a půl hodiny, většina pasažérů proto raději vystoupila na jedné z jedenácti zastávek na trase. Plavba lodí tak zpříjemnila mnohým běžnou víkendovou procházku. Lodě dopravního podniku jsou bezbariérové, proto cesta nedělala problém ani cyklistům nebo rodičům s dětmi v kočárku.

Oficiální oslavou sedmdesáté výročí lodní dopravy nekončí. Využít speciální nabídku dopravního podniku tak mohou například senioři, kteří letos oslaví sedmdesáté narozeniny. V den svého jubilea totiž budou cestovat parníkem zcela zdarma.

Klíčová slova: lodní doprava, dopravní podnik, Brno, oslava, jubileum, lodě, parník

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.