20.05.2019 20:40


Brňané oslavili Den národnostních menšin v Lužánkách

Autor: Viktorie Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Zástupci národnostních menšin v neděli představili svou kulturu na oslavě Dnu národnostních menšin v brněnském parku Lužánky. Návštěvníkům předvedli tradiční tance a zazpívali své lidové písně. Přichystali jim také občerstvení ve stáncích. Lidé se na události dozvěděli informace o zvycích a tradicích jednotlivých menšin. Zástupci různých menšin lidem prezentovali, že i velmi odlišné kultury se mohou navzájem obohatit.

Brno – Den národnostních menšin v neděli oslavili členové organizací, které sdružují národnostní menšiny v Brně a na jižní Moravě. Svou kulturu v Lužánkách prezentovali Romové, Ukrajinci, Slováci, Vietnamci, Řekové a další zástupci národů žijící v Česku.

Předsedové každé organizace krátce představili, co je pro ně charakteristické. Události se zúčastnili taneční a hudební soubory z jižní Moravy. Den národnostních menšin vzbudil u Brňanů velký zájem. „Lidé se mohou něčemu přiučit, poznat naši kulturu. Nevýhodou ale je, že nic nemusejí platit a někteří toho zneužívají,“ hodnotil akci řecký tanečník Anastasios Mademlis.

Zástupci některých menšin vystoupili před návštěvníky se svými tradičními tanci. Ukázali se také v krojích, které charakterizují jejich kulturu. Tanečníci z brněnského řeckého souboru Prometheus návštěvníkům předvedli tance z oblasti Makedonie.

Ukrajinské duo zazpívalo staroukrajinské písně. Vietnamky předvedly elegantní synchronizované pohyby. Romové ukázali, že mají vztah jak k tanci, tak k hudbě. Na pódiu vystoupili také studenti němčiny, kteří zastupovali Německý kulturní spolek region Brno. „Myslím, že Němci jsou velmi kreativní a inspirují nás,“ uvedla předsedkyně spolku Hana Zakhari.

Návštěvníci mohli také ochutnat tradiční jídla, která jim zástupci jednotlivých národů přichystali. Podle barevných papírových lampionů poznali stánek s vietnamským jídlem. Poté mohli ruským čajem z tradičního samovaru zapít slovenské jednohubky hned z vedlejšího stánku. „Mám ráda Rusko stejně jako Moravu,“ řekla předsedkyně Ruského kulturně osvětového sdružení na Moravě Ljubov Vondroušková.

Brňané zjistili, jaké jsou v Česku národnostní menšiny a čím se jejich kultura navzájem liší. „Překvapilo mě, kolik menšin je v Česku,“ řekl návštěvník Filip Boček.

Klíčová slova: Den národnostních menšin, Brno, Lužánky, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.