18.11.2020 20:06


Brňané oslavili Den boje za svobodu a demokracii v online prostředí

Autor: Jan Podmol | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Panelové diskuse, dobová videa nebo listopadový playlist. Tak vypadal letošní ročník festivalu Brněnský sedmnáctý, který se kvůli pandemii z ulic Brna přesunul na internet.

Brno – Už čtyři roky připomíná festival Brněnský sedmnáctý listopadové události z roků 1939 a 1989. Oslavy svobody a demokracie se však tento rok kvůli vládním opatřením nekonaly tradičně na náměstí Svobody, ale na internetu. „Museli jsme se uskromnit a přemýšlet, co bychom zvládli udělat v online prostředí,“ řekl o organizaci hlavní koordinátor festivalu Stanislav Čaban.

Program festivalu byl i tak pestrý. Jeho hlavním bodem bylo více než čtyřhodinové živé vysílání Studia B17 z Divadla na Orlí. Od šestnácti hodin mohli diváci zhlédnout diskusi významných postav brněnského listopadového dění z roku 1989. Disidentka Hana Holcnerová, herec a moderátor demonstrací na náměstí Svobody Břetislav Rychlík a tehdejší student Michal Přibáň nabídli své pohledy na průběh revoluce v Brně.

Poté přišly na řadu předtočené zdravice rektorů a rektorek všech šesti brněnských univerzit, ve kterých tyto osobnosti polemizovaly nad současným stavem společnosti nebo třeba posláním univerzit. V symbolickém čase 17:11 zazněla ikonická píseň Modlitba pro Martu.

Hostem Studia B17 byl také jeden ze zakladatelů Občanského fóra Petr Oslzlý, který promluvil o své roli během převratu před jedenatřiceti lety. „Pořád jsem cestoval mezi Brnem a Prahou. Když se věci daly do pohybu, cítil jsem morální povinnost být v Praze a pomoct událostem,“ vysvětlil blízký přítel Václava Havla.

Další diskuse a debaty nabídl festival až do osmé hodiny večerní. Jedním z hostů byl i politický aktivista Ondřej Zeman, který se pro redakci Stisku zamyslel nad výhodami online verze festivalu. „V internetovém prostředí je samozřejmě větší nárok na synchronizaci hosta a moderátora, ale zásadní problém to určitě nebyl. Neocenitelnou výhodou online verze rozhodně bylo, že jsem svůj výstup mohl absolvovat v papučích a pletených ponožkách,“ uvedl.

Brněnský sedmnáctý, který více než měsíc připravovalo pětadvacet dobrovolníků z řad studentů, na svých webových stránkách brnensky17.cz nenabídl pouze živé vysílání. K nahlédnutí byla také časová osa událostí z roku 1989 v Brně, která byla doplněna dobovými videi. Organizátoři připravili ve spolupráci se Skautským institutem v Brně interaktivní mapu míst spojených se Sametovou revolucí. Návštěvníci se mohli mapou proklikat z pohodlí domova, ti aktivnější pak vyrazili přímo do ulic, kde byla místa vyznačená logem festivalu.

Na webu si lidé mohli stáhnout tematicky ilustrované pohlednice. Kromě toho mohli zhlédnout několik filmů nebo si na Spotify stáhnout playlist s dobovými písněmi. V neposlední řadě byl k dispozici také slovníček zapomenutých pojmů, které se v minulém režimu běžně používaly.

„Musím říct, že se toho pořadatelé zhostili skvěle. Naprosto mě nadchnul třeba slovníček pojmů. Tento den pro mě hodně znamená, i když jsem ho sama nezažila. Jsem moc ráda, že mladá generace dokáže i v této době připravit velmi důstojné připomenutí důležitých událostí,“ ocenila návštěvnice akce Tereza Zahálková.

Minulý ročník na náměstí Svobody navštívilo přes osm tisíc návštěvníků. Letos byl sice zájem menší, s tím ale organizátoři počítali. „Jsem rád, že jsme do toho letos šli, i když to nebylo úplně jednoduché rozhodování. Myslím, že to mělo smysl,“ řekl k celému dni Čaban. Veškerý obsah zůstane na webových stránkách brnensky17.cz dostupný do dnešní půlnoci.

Klíčová slova: Den boje za svobodu a demokracii, 17. listopad, Brno, online

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.