20.04.2018 15:06


Brňané mohou navštívit výstavu o počítačovém umění v Moravské galerii

Autor: Vojtěch Labuda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V Moravské galerii v Brně mohou lidé od dnešního dne zhlédnout výstavu zaměřenou na umění vytvořené počítačem v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Současný teoretik umění Jiří Voloch v roce 1968 uspořádal výstavu se stejnou tématikou. Kurátoři současné expozice 1968:computer.art mu tímto vzdali poctu k padesátému výročí v Pražákově paláci. Vystavili také dílo malíře Zdeňka Sýkory nebo počítač, který umění tvořil. Návštěvníci mohou obrazy sledovat až do 5. srpna.

Obrazy tvořené počítačem. Autor: Vojtěch Labuda

Brno – Různé obrazce, které vytvořil počítač, mohou vidět nadšenci na výstavě počítačové grafiky a tvorby v Pražákově paláci. „Přijde mi zajímavé, že toto umění vznikalo hlavně pomocí předem stanovených bodů a následnou nahodilostí,“ zmiňuje návštěvník Ondřej Mazur. Na výstavě lidé uvidí umění, které nevytvořil člověk, ale stroj. Autor při tvorbě tohoto umění pouze vytvořil program, na základě kterého měl počítač grafiku vytvořit. Pracoval s náhodou a nemohl do procesu tvorby nijak zasahovat. 

Kurátoři rozdělili výstavu na dvě části. První zaměřili právě na připomenutí projektu počítačového umění. „Valochova výstava tehdy děsila i fascinovala. Snažíme se tímto způsobem jeho odkaz připomenout a jistým způsobem umístit do dějin umění,“ informovala spolukurátorka výstavy Jana Písaříková. Mezi vytavenými díly naleznou lidé například i obrazy německého matematika Friedera Nakeho.

V druhé části mohou návštěvníci zhlédnout obrazy malíře Zdeňka Sýkory, které doplňují expozici 1968:computer.art. Sýkora spolu s technikem Jaroslavem Blažkem tvořili umění na modelu počítače LGP-30. „Sám Sýkora nebyl technicky zdatný, proto pro počítačové umění potřeboval pomoc svých kolegů,“ dodal další kurátor Pavel Kappel. Součástí výstavy je stejný model počítače, který využíval Sýkorův kolega Jaroslav Blažek.

Výstava představuje počítačovou grafiku jako moderní umělecký směr. Valochův projekt byl zaměřený na poznání historického počítačového umění v šedesátých letech minulého století. Kurátoři z něj připravili prezentaci díla především zahraničních vědců doplněnou o počítačové obrazy českého malíře Zdeňka Sýkory.

Klíčová slova: Computer art, počítač, výstava, 1968, Valoch, Sýkora

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.