21.03.2018 09:57


Brňané mohou navštívit výstavu filmové projekce v Domě umění

Autor: Vojtěch Labuda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Umělec Tomáš Svoboda ukáže brněnským návštěvníkům novou experimentální výstavu svého snímku Jako z filmu (2017) v Domě umění od středy 21. března. Návštěvníci zde mohou vidět různé typy galerijních instalací od filmového snímkování až po vyprávění příběhu Ostře sledovaných vlaků Jiřím Menzelem. Výstava bude v Domě umění do 22. dubna.

Tomáš Svoboda představuje výstavu Jako z filmu: Adaptace. Autor: Vojtěch Labuda.

Brno – Co znamená, když se řekne, že něco bylo jako z filmu? Nad tím se v brněnském Domě umění zamýšlí filmař Tomáš Svoboda. Výstava Jako z filmu: Adaptace je přenesena do šesti instalací. Pozorovatele mají vést k zamyšlení nad svými výroky. Autor klade důraz na samotný proces přizpůsobení filmu podmínkám galerie.

Galerie nabídne návštěvníkům zamyšlení nad současnou filmovou tvorbou, která je neustále kolem nás. „Mám ráda proces vzniku filmů a zpracování této výstavy mě nutí zamyslet se nad tím, kolikrát jsem srovnávala situaci z reálného života s filmovou scénou,“ říká návštěvnice Magdalena Strnadlová.

Autor vysvětluje pomocí různých instalací, jakým způsobem funguje film na základě osobní a zkušenosti. Kromě různých filmových prvků jako smyčky snímků zde divák nalezne i modrá plátna, která slouží k dotváření filmové reality. „Modré plátno je spojené s výrobní technologií filmu a každému nabízí nejširší nabídku možností vlastní představivosti,“ komentuje autor Tomáš Svoboda.

Původní film, ze kterého je výstava vytvořena, není nutné předem vidět. „Domnívám se, že projekt je nezávislý na filmu a otevírá nejrůznější témata týkající se myšlení, kulturní zkušenosti a paměti,“ upřesňuje kurátorka Marika Kupková. Autor se snaží ukázat různé ideové přístupy, které souvisí s fiktivním vyprávěním příběhů a technickým zázemím filmu.

K výstavě je připraven doprovodný program v podobě dvou komentovaných prohlídek a filmové projekce snímku. Návštěvníci si mohou tvorbu Tomáše Svobody prohlédnout v Domě umění do 22. dubna.

Klíčová slova: Svoboda, Dům umění, Jako z filmu, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.