01.04.2018 10:05


Brňané mají nově přístup k velkému množství informací o svém městě

Autor: Marek Hadrbolec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno, jako první město v České republice, založilo vlastní webovou stránku, na které sdílí se širokou veřejností velké množství dat a informací o životě ve městě. Na serveru www.data.brno.cz mají lidé k dispozici informace o dopravě, pohybu obyvatel nebo o stavu městské zeleně. Na vývoji stránky budou zaměstnanci města pracovat i nadále, objem informací se tak bude neustále zvětšovat

Brno - Brněnský magistrát se v druhé polovině března rozhodl k zajímavému kroku. Na nové internetové stránce www.data.brno.cz zpřístupnil široké veřejnosti nemalé množství dat o městě a jeho obyvatelích.  Vznik tohoto internetového portálu se stal dalším krokem k digitalizaci městské infrastruktury, o kterou se brněnští radní snaží v rámci schválené vize #brno2050. Již v loňském roce magistrát zveřejnil takzvanou zprávu o stavu města, ve které za pomocí infografik zprostředkoval lidem nasbíraná data o městě. V tomto trendu chce vedení města pokračovat, a tak mají Brňané nyní přístup k množství datových sad například o vytíženosti dopravy, pohybu obyvatel nebo proměny města v čase. Obsah webu není konečný, bude nepřetržitě doplňován o nové informace a datové sady.

Portál data.brno.cz má za cíl sloužit jak vedení města, tak široké veřejnosti. „Samotným spuštěním očekáváme vyvolání zájmu, který přinese další zveřejnění dat i od třetích subjektů, nové aplikace a další rozvoj,“ uvedl náměstek primátora pro oblast Smart city Jaroslav Kacer. Datové sady na webu nepocházejí pouze z výzkumů brněnského magistrátu. Stránka zprostředkovává také data například od mobilních operátorů nebo z projektu Otevřená společnost, která zpracovává mimo jiné také mapu kriminality celé České republiky. Sociologická šetření, která zajišťuje samo město, se podle brněnské socioložky Evy Gregorové týkají hlavně spokojenosti obyvatel a také konkrétních témat jako jsou mobilita, sídliště a podobně. Přehled výzkumů uspořádaných městem je k nahlédnutí na stránce www.brno.cz/strategie/indikatorova-soustava/sociologicke-pruzkumy/.

Vývoj webu data.brno.cz je nikdy nekončící proces. O samotný chod serveru se starají tři zaměstnanci města. Podle koordinátora prostorových dat pro Brno Róberta Spála se v nejbližší budoucnosti internetová stránka rozroste o možnost stažení mobilní aplikace. „Chceme také vylepšit samotné vyhledávání dat. Bude možné například vyhledávat podle kategorií, organizace nebo typu dat,“ řekl Spál. Dodává také, že tato možnost by se měla na serveru objevit nejpozději do dvou měsíců. V delším časovém úseku plánují zaměstnanci města propojení současných dat s katalogem dat EDAS. Díky tomu získá stránka přístup k velkému množství nových informací. „Momentálně je přístupných asi sto dvacet datových sad, s EDASem by toto číslo mělo stoupnout až ke dvěma stům,“ dodal Spál.

Jaroslav Kacer podotkl, že některé kroky k digitalizaci městské infrastruktury naráží na různá omezení ze strany státu nebo Evropské unie. I přes to se Brno stalo prvním městem v České republice, které servis v podobě veřejného datového portálu nabízí. Róbert Spál uvedl, že na podobném projektu už pracují také v Ostravě a v Praze. Konkrétně pražský datový portál by měl být hotový do měsíce. „Naší největší inspirací je londýnský dataportál, který odborníci obecně považují za nejlepší. Vyhrál dokonce několik ocenění. Brněnský web se s ním samozřejmě zatím nedá srovnávat. V Londýně na něm pracují už od roku 2011. Když vše půjde podle plánu, do několika měsíců bychom se mohli přiblížit jeho kvalitám,“ dodal Spál.

Socioložka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Barbora Vacková podotkla, že takto shromažďovaná data jsou obecně pro sociologickou vědu velmi užitečná. „Například pro účely výuky je podobný zdroj skvělý. Současně by ale, myslím, měla tato data taky sloužit lidem, o kterých jsou. Být jim přístupná, v přijatelné anonymní podobě a srozumitelná,“ dodala. Na dotaz, jestli by mohla data uveřejňovaná na stránce data.brno.cz někoho poškodit, odpověděla, že lidé mají právo vědět, jaké informace se o nich zjišťují. S odhalováním dat veřejnosti souhlasí. „Citlivé informace by se samozřejmě zveřejňovat neměly, ale od toho jsou zase jiní profesionálové, aby si pohlídali, co je a není vhodné či bezpečné poskytovat. Já jsem na webu nic takového neviděla,“ uzavřela Vacková.

Klíčová slova: Brno, data, statistiky, nový web

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.