25.05.2016 10:17


Brňané chtějí stánky na Moravském náměstí. Stánkaři čekají na aukci prodejních míst

Autor: Anna Tišnovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nedostatek parkovacích míst a dopravní problémy zapříčinily, že prodejci nepostavili stánky na Moravském náměstí v Brně. Letos si zde lidé produkty od regionálních zemědělců zatím nekoupí. Kdy se stánků dočkají, není jasné. Zastupitelé městské části Brno-střed se totiž rozhodli prodejní místa vydražit v aukci, ale její termín zatím nestanovili. Zároveň odhlasovali i snížení počtu stánků. Na Zelném trhu je sice míst dostatek, ale jsou dražší než loni. 

Brno – Čerstvou zeleninu si lidé na Moravském náměstí v Brně prozatím nekoupí. Trhovci museli opustit prodejní místa výhodná svou polohou poté, co zastupitelé rozhodli o jejich omezení z důvodu narůstajících komplikací v dopravě. Prodejci neměli možnost legálně zaparkovat v nejbližším okolí tržiště, nedokázali tak své stánky dostatečně zásobovat a časté případy nevhodného parkování na chodníku museli řešit policisté.

Na Moravském náměstí parkovaly zásobovací dodávky na chodníku.|Autor: Anna Tišnovská Stánky se na Moravské náměstí původně přesunuly pouze dočasně. Po dobu rekonstrukce Zelného trhu mělo toto místo nahradit tradiční brněnské farmářské a zelinářské trhy. Brňané si ho však oblíbili natolik, že by chtěli prosadit jeho zachování. Mnozí z těch, kteří tam nakupovali opakovaně, tvrdí, že stánky byly přehledně rozmístěné, zůstalo mezi nimi dostatek prostoru na procházení a navíc je měli blíž než právě tradiční Zelný trh.

Právě velká přízeň lidí vedla zastupitele městské části Brno-střed k tomu, aby zachovali alespoň malý počet stánků se základní zeleninou, ovocem nebo třeba květinami. „Omezení prodeje byl logický krok. I když zde v loňském roce bylo méně prodejců, tak dodávky postavené na chodníku stále způsobovaly dopravní potíže. Původně zastupitelé hlasovali o omezení stánků na čtvrtinu, tedy na dvanáct, ale podporu získal radikálnější návrh. Proto budou na Moravském náměstí jen čtyři stánky," vyjádřila se k omezení místostarostka městské části Brno-střed Jasna Flamiková.

O tato místa mají prodejci zájem. Žádost o povolení stánkového prodeje podalo celkem pět uchazečů, kteří čekají na schválení. Poté se uskuteční aukce, která rozhodne o konkrétních nájemnících prodejních míst. Její přesný termín zatím není znám. Zdržení způsobila opakovaná a komplikovaná hlasování samosprávy městské části Brno-střed. Zdlouhavá jednání však znemožňují trhovcům zahájení prodeje, zkracují jim tedy značnou část sezóny.

Po stáncích zároveň zůstal nevyužitý prostor. „Kde jsou lavičky? Chybí tu. Ve stínu mohli lidé klidně sedět, park je hodně navštěvovaný a každý nechce sedět na trávníku pod stromem," říká Sabina V., která chodí do parku pravidelně s dětmi. „Počet laviček je stejný, jen jsou umístěny v centrální části parku. Jejich přemístění zvážíme," vysvětlila situaci mluvčí brněnského magistrátu Denisa Kapitančíková.

Opravený Zelný trh letos může obsadit i sto třicet prodejců.|Autor: Anna TišnovskáObliba stánků s regionálními farmářskými produkty u brněnských zákazníků stále roste. Ačkoli si Brňané na návrat stánkařů na Moravské náměstí ještě počkají, Zelný trh má všechny prodejní místa již obsazená. Letos je jich dokonce více než loni, celkem tedy sto třicet. Jejich skutečné obsazení je velmi relativní, v období sklizně a v případě dobrého počasí mají zákazníci na Zelném trhu možnost vybírat z široké nabídky.

Zemědělci, kteří by chtěli prodávat své produkty nebo jen přebytky ze zahrad a sadů, zaplatí za svůj stánek místní poplatek třicet korun za jeden metr čtvereční prodejní plochy na den a nově také poplatek za služby, který je stanoven na deset korun za jeden metr čtvereční prodejní plochy na den. Obchodníci prodávající potraviny, občerstvení nebo například alkohol si připlatí podle nabízeného sortimentu a dražší je pro ně také poplatek za služby, tedy dvacet korun na den.

Aby byla zachována jednotná podoba trhu, mají si prodejci pronajmout stoly a prodejní vybavení od správců. To však působí komplikace. Například zapůjčení velkého stolu se slunečníkem stojí osmdesát pět korun a další poplatek musí nájemce uhradit za skladování zboží. Někteří trhovci tak musí platit vyšší částky a prodej se jim nevyplatí.

Klíčová slova: trhy, stánky, tržiště, stánkaři, Moravské náměstí, Brno-střed

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.