17.03.2017 14:24


Brňané chtějí kvízy v tramvajích. Podpořili návrh usilující o peníze z rozpočtu

Autor: Dominika Vrbecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nápad s promítáním zábavných otázek na obrazovkách tramvají a autobusů zaujal přes tisícovku lidí, kteří mu vyjádřili podporu. Zařadí se tak možná k dalším plánům, které příští rok město zaplatí z participativního rozpočtu. Veřejně přínosné projekty, za které radní plánují utratit dvacet miliónů korun, vyberou sami obyvatelé Brna.

Na obrazovkách v MHD se možná objeví vzdělávací kvízy. Foto: Dominika Vrbecká

Brno – Jako v horkém křesle vědomostní soutěže by se časem mohli cítit i cestující na sedačkách v brněnské hromadné dopravě. Nápad hravého vzdělávání díky kvízům na obrazovkách vozů dopravního podniku bojuje spolu s dalšími projekty o peníze z participativního rozpočtu. Momentálně třetí nejpodporovanější návrh obdržel „to se mi líbí“ od více než čtrnácti stovek hlasujících. Lidé by si mohli procvičit své znalosti nebo se cestou do práce či školy dozvědět něco nového už v roce 2018.

Navrhovatelem projektu, který si klade za cíl vzdělávat děti i dospělé, je Michal Ondráček. „Náhodně vybraná otázka by se promítla na obrazovce v hromadné dopravě s krátkou pauzou k zamyšlení a následně by se objevila správná odpověď doplněná krátkým ilustračním obrázkem či videem,“ uvedl Ondráček v popisu svého plánu. Od nápadu si slibuje smysluplnější trávení času při přesunu městem.

Dvacetimilionový rozpočet si mezi sebou rozdělí pouze ty projekty, které splní zadaná kritéria a projdou výběrem. Nejprve musí získat podporu veřejnosti. Nyní se jich o zájem brněnských obyvatel uchází asi stovka. Do dalšího kola postoupí jen návrhy, které podpoří svým podpisem alespoň patnáct Brňanů nebo získají na webu Dáme na vás více než sto padesát hlasů.

Ani podpořené projekty ještě nemají vyhráno. „Poté proveditelnost všech návrhů posoudí pracovní skupina, jejímiž členy jsou zástupci z různých odborů magistrátu,“ řekla koordinátorka Petra Klašková. Následně budou o každém nápadu jednat zástupci příslušné městské části. Pokud však bude občanský návrh v rozporu se záměrem městské části, zamítnou jej. „Nemůžeme jednotlivé úřady k ničemu nutit,“ dodala Klašková.

Kvízy v tramvajích a autobusech nejsou vázány na žádnou lokalitu a již získaly dostatek hlasů podpory. Vyhodnotí-li je magistrát jako proveditelné, stanou se finalisty v závěrečném listopadovém kole. Brňané rozhodnou o vítězích prostřednictvím webových stránek nebo hlasovacích setkání.

Názory oslovených na projekt, za který by podle navrhovatele město během tří let utratilo dvě stě padesát pět tisíc korun, se různí. Podle Brňana Tomáše Nováka je tato cena více než přijatelná. „Čtvrt milionu na tři roky? To je skoro za hubičku,“ okomentoval. Přednost opravě chodníků nebo vybudování nové tramvajové zastávky by naopak dala Jana Svobodová. „Ta částka se dá využít lépe. Lidé ve městě mají důležitější potřeby než hry v tramvaji,“ řekla brněnská obyvatelka.

Hádanky v městské dopravě nejsou žádnou novinkou. „Už v minulosti jsme nejrůznější kvízy a logické úkoly na obrazovkách přehrávali. Soukromé firmy si u nás mohou objednat a zaplatit vysílací čas,“ sdělila mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová. Zařízeními však nedisponují zdaleka všechna vozidla. Chybí zejména ve starších soupravách. „V Brně máme obrazovky asi ve dvou stech čtyřiceti vozech,“ dodala mluvčí.

Sběr návrhů skončí 31. května. Svůj projekt může přihlásit skrze papírový nebo elektronický formulář kdokoliv, o konečném výsledku ale budou rozhodovat jenom lidé s trvalým pobytem v Brně. Každý má k dispozici pět kladných a dva záporné hlasy. Cenový strop pro jeden návrh činí dva miliony korun. Dvacet milionů z participativního rozpočtu tedy pokryje nejméně deset z nich.

Klíčová slova: participativní rozpočet, Brno, MHD, kvízy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.