18.03.2017 08:48


Brňané budou mít nové kontejnery na sklo. Jejich výměnu však řeší soud

Autor: Stanislav Šindelka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno modernizuje síť kontejnerů na sklo. Dvě různé nádoby nahradí pouze jedna, která má zrychlit a zjednodušit třídění skla ve městě. Výměna je již v plném proudu. Nápad má mnoho podporovatelů, ale i kritiků. Nejhlasitějším je firma Ave.

Zatím je v Brně padesát šest nových kontejnerů. Foto:Stanislav Šindelka

Brno – Lidé, kteří třídí odpad, ví, že na sklo jsou dva různé kontejnery. Čiré sklo patří do bílého kontejneru a barevné do zeleného. V Brně bude takové dělení už brzy minulostí. Od začátku března totiž společnost SAKO postupně vyměňuje staré kontejnery na sklo za nové tzv. duo zelenobílé kontejnery. Místo dvou různých nádob bude pouze jedna se dvěma otvory a vnitřní přepážkou, která odděluje prostor pro obě skla. „Rozvoz nových kontejnerů začal minulý týden. Zatím jsme jich vyměnili celkem šestapadesát a plníme původní plán bez problémů. Do konce března by mělo být ve městě všech 410 zelenobílých kontejnerů,“ uvedl vedoucí oddělení komunikace SAKA Martin Drozd.

Podle společnosti výměna přinese především úsporu veřejného prostoru, protože jejich sběrná kapacita bude stejná jako u jejich předchůdců, ale zabere méně místa. Další výhodou by mělo být snadnější třídění skla. V Brně je spoustu lidí, kteří pravidelně třídí odpad a jedním z nich je i student Masarykovy univerzity Lukáš Musil. „Myslím si, že je to dobrý krok, protože ušetří práci nejen pro občany, ale i pro pracovníky veřejných služeb,“ řekl Musil.

Společnost SAKO dosud vyvážela odpad buď vlastními silami, nebo s pomocí dodavatelských firem. Od 1. dubna však bude svoz odpadu v Brně společnost zajišťovat pouze sama, a proto postupně vypovídá smlouvy uzavřené s firmou Ave. „Jsme přesvědčeni, že nám společnost SAKO protiprávně vypověděla platnou smlouvu na svoz skla v Brně. Rozhodli jsme se proto dát celou záležitost k soudu, abychom zabránili takovému postupu společnosti SAKO,“ vysvětlila tisková mluvčí Ave Pavla Ivácková.

Firma Ave nesouhlasí pouze se způsobem ukončení smlouvy, ale vadí jí také samotná výměna kontejnerů. „Nové nádoby prodraží a zkomplikují sběr a svoz skla, protože kontejnery na bílé sklo se plní jinou rychlostí než ty, které jsou určeny na sklo barevné. To znamená, že se bude sklo svážet častěji, což je neefektivní a neekologické,“ dodala Ivácková. Společnost SAKO si je svým jednáním právně jista a za pravdu jí dal také Městský soud v Brně, který odmítl návrh Ave na zákaz rozmisťování nových kontejnerů ve městě. Z vyjádření firmy je však patrné, že podnikne další právní kroky.

Klíčová slova: Brno, kontejnery, sklo, spor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.