15.03.2017 07:05


Březen je pro knihovny měsícem čtenářů, ti o tom ale neví

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V Česku je více než čtyři sta aktivních veřejných knihoven, které se zapojují do akce Březen - měsíc čtenářů. Tento projekt nabízí milovníkům knih mnoho výhod. Kromě různých besed a přednášek například vedoucí některých knihoven udělují čtenářskou amnestii. Čtenáři, kteří zapomněli vrátit knihu v termínu výpůjčky, se tak už nemusí bát vysoké pokuty. Knihovníci jim ji totiž prominou.

Jedna ze čtenářek si v telčské knihovně vybírá svou další výpůjčku. Foto: Marie Majdičová

Jihlavsko – Kampaň Březen - měsíc čtenářů zatím více návštěvníků do knihoven na Jihlavsku nenalákala. Po celé čtyři týdny se ve veřejných knihovnách už osmým rokem koná řada akcí, které jsou zaměřené na všechny věkové skupiny. Cílem akce je podpora čtenářské gramotnosti. Podle posledních údajů Ministerstva školství totiž čtenářská gramotnost u dětí klesá. U dospělých se drží okolo evropského průměru. Celostátní projekt Březen - měsíc čtenářů vyhlásili členové Svazu knihovníků a informačních pracovníků.

Pracovníci knihovny v Telči na Jihlavsku se snaží čtenářům svou činnost představit například pomocí přednášek. Kromě nich v prostorách knihovny pořádají tematické velikonoční tvoření pro všechny. Výhody v podobě amnestie nebo registrace zdarma ale nenabízejí. Podle knihovnice Andrey Fajtové v loňském roce nebyl o tyto služby velký zájem. „Výpůjčky u dětí klesají. Asi je to tím, že mají hodně možností, a tak zkrátka neví, co dřív,“ podotkla Fajtová. Také se zmiňuje o tom, že klasický senior knihomol se v dnešní době už vytrácí.

Starší studenti na četbu úplně nezanevřeli, někteří do knihoven chodí, o programu zaměřeném na čtenáře ale většina z nich neví. Denisa Freithová studuje na telčském gymnáziu a letos ji čeká maturita. „Využívám pouze naši školní knihovnu, takže jsem o březnové akci neslyšela,“ řekla studentka. Ostatní mladí lidé jsou na tom podobně. „O projektu jsem nikdy neslyšel a do knihovny nechodím vůbec,“ přiznal Martin Požár.

Pracovníci knihovny v Třešti na Jihlavsku cílí především na předškolní děti, u kterých se snaží dopředu vzbudit zájem o literaturu. „Pro předškolní děti jsme si připravili pohádkový projekt s Křemílkem a Vochomůrkou,“ popsala knihovnice Petra Marešová. Pro první ročníky základních škol knihovníci připravili prohlídku knihovny a seznámení s jejím systémem. Kromě toho uspořádali soutěž Nejpilnější čtenář roku 2016. Cenu získá čtenář, který si v loňském roce půjčil nejvíce knih. Soutěž má čtenáře především motivovat.

Klíčová slova: březen, měsíc čtenářů, knihovna, Jihlavsko, Telč, Třešť

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.