07.04.2017 07:59


Bratislavská se zbavuje nálepky brněnského Bronxu. V ulici přibývají nové byty i mladí nájemníci

Autor: Tereza Hálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Neblaze proslulá ulice v brněnských Zábrdovicích se pomalu mění k lepšímu. Na stavebním zotavení sesterské ulice dopravně rušného Cejlu, obývané zatím spíše sociálně slabšími, se shodují občané, majitelé bytových domů i zástupci města. Zájemci se nově mohou stěhovat do zrekonstruovaných bytů na Bratislavské ulici.

Nově opravený bytový komplex na Bratislavské ulici. / Autor: Tereza Hálová

Brno – Postupná obnova zanedbávané části městského centra. Tak vnímají mnozí Brňané Bratislavskou ulici a její okolí, které je dlouhodobě považováno za vyloučenou oblast. Domy zde v posledních letech opravuje město i soukromí investoři a obyvatelé to dle svých slov již delší dobu vnímají.

„Lokalita se viditelně zlepšuje. Samozřejmě to nelze posuzovat pouze zvenčí, ale velmi se mi líbí, jakým způsobem se opravuje vedlejší Francouzská ulice. Navštívila jsem ale i školení v nově opravené budově na Cejlu a čisté příjemné prostory mě velice mile překvapily,“ řekla Miluše Buchtová, která do Brna pravidelně dojíždí.

Nově zrekonstruované bytové domy mohou lidé nalézt také v Bratislavské ulici, která je pro své oprýskané fasády, zvýšené množství zastaváren i nedostatečnou údržbu často označována jako brněnský Bronx. Šestipodlažní apartmánový komplex, rozdělený do dvou proti sobě stojících budov, se nachází na adrese Bratislavská 72. Velikost celkem dvaašedesáti bytů k pronájmu čítá jeden až dva pokoje se samostatnou kuchyní či kuchyňským koutem. Ačkoli se podle mnohých informací brněnské centrum vylidňuje a mladé lidi vyhání vysoké nájemné, modernizované domy jsou již z třetiny obsazené. Veskrze se jedná o mladé páry.

„I přesto, že je komplex v ulici, která není nejlépe vnímaná, oficiální provoz jsme zahájili teprve včera a třetina kapacity bytů už si našla své nájemce. Všechno jsou to mladí lidé, kterým vyhovuje desetiminutová vzdálenost od centra. Celá lokalita čím dál více ožívá, domy se jeden po druhém rekonstruují, a tak jako tento bude podle mého názoru do pěti let vypadat celá ulice,“ uvedl Marian Ležák, projektový manažer společnosti RC Reinvest, která opravené apartmány vlastní. Bytovou situaci v Brně kladně hodnotí také jeden z majitelů developerské firmy Miloslav Hartman: „S jistotou nás zajímá Brno-střed i jeho okolí. Projekt vidím velmi pozitivně a celkově jsem spokojený s tím, jak to tu dnes vypadá,“ uvedl. 

Nejlevnější byt v nově opraveném komplexu o velikosti třicet až pětatřicet metrů čtverečních si lidé mohou krátkodobě i dlouhodobě pronajmout v ceně šest a půl tisíce korun měsíčně. Nejdražší byty se pak pohybují mezi šestnácti a sedmnácti tisíci za měsíc s výměrou i nad šedesát metrů čtverečních. Obyvatelům jsou k dispozici také soukromé parkovací prostory.

Podle některých zdejších obyvatel ale ne všichni majitelé odvádějí dobrou práci. Takový je, podle jedné z místních Jany Vejplachové, příklad bytového prostoru na Bratislavské 65. „Určitě je dobré, že se spousta domů opravuje, jsou tu ale i takové, které jejich vlastníci absolutně zanedbávají, a to jak zvenčí, tak zevnitř.  Soukromník si nastaví vysoké nájmy, dál se však o dům nestará,“ ohradila se Vejplachová.

Veškeré domy v ulici však zdaleka nepatří soukromým majitelům. Dle slov Kateřiny Dobešové z oddělení vnějších vztahů brněnské radnice, městská část Brno-střed v posledních letech do revitalizace obecního bydlení přímo na ulici Bratislavská masivně investovala. „Celé velké bytové domy prošly kompletní rekonstrukcí. Zájem o byty je zde značný, zájemci jsou však výhradně z homogenní skupiny obyvatel a bohužel je potřeba říct, že investice zejména do interiérů bytů bývají docela často obratem znehodnoceny,“ řekla Dobešová, podle níž je v případě změny nájemce potřeba vyměnit všechny zařizovací předměty i po půlročním užívání. 

Klíčová slova: Bratislavská, rekonstrukce, byty, bytové domy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.