05.04.2014 08:06


Bonjour Brno bude ve znamení česko-francouzských setkání

Autor: Vlčková Kamila | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Francouzskou hudbu, divadlo, film i kuchyni ochutnají a zažijí návštěvníci festivalu Bonjour Brno. Festival zavítá do moravské metropole podvacáté a potrvá od 11. do 27. dubna. Zaměří se na setkávání dvou kultur, zejména na spolupráci českých a francouzských umělců, kteří jsou zapojeni do kulturního dění v obou zemích.

Audio

    Organizátorka Bonjour Brno Aude Martinová mluví o zahájení festivalu.
         
    Autor: Kamila Vlčková

Brno – Bonjour Brno začne v pátek 11. dubna večer, kdy se budou slavit dvacáté narozeniny festivalu. Mezinárodní kolektiv umělců OpenStudio7 pro tuto příležitost vytvořil výstavu Pomíjivé setkání v prostorách Francouzské aliance na Moravském náměstí. „Každé setkání je pomíjivé. Jako když se Francouzská aliance promění na jediný večer v divadelní scénu, aby se druhý den stala zase jen jazykovou školou,“ dodala Aude Martinová, ředitelka aliance a organizátorka Bonjour Brno. Návštěvníci uvidí výstavu kreseb a maleb, světelné a typografické instalace i divadelní vystoupení akrobatů.

 

O víkendu 12. a 13. dubna bude na Flédě Koloniál neboli trh zboží a zážitků. Prodejci zde nabídnou francouzskou kuchyni, například sýry, vína a jiné delikatesy, dále přírodní kosmetiku, šperky, oblečení i designové a dekorativní předměty. Na Koloniál se moc těším, protože je to úžasné nákupování, ale i kulturní zážitek. Kromě toho se chystám i na nějaké divadelní představení, řekla Klára Němcová, která se festivalu Bonjour Brno zúčastní podruhé. V sobotu večer pak na Flédě se šansony vystoupí pražská kapela Voilà!. Dalším hudební vložkou Bonjour Brno bude i koncert francouzského jazzového trumpetisty Ibrahima Maaloufa, šansoniéra Joëla Brose nebo hudební představení spolku Cage de Scène.

Návštěvníci dále uvidí třeba výstavu kreseb a akvarelů Barvy Provence a Maroka české umělkyně Lenky
Horňákové Civade, která žije ve Francii. Součástí výstavy bude i setkání s Civade spojené s autorským čtením její knihy. Ve středu 24. dubna uvidí dalšího umělce, fotografa Ritha Benneyho. Setkávání publika s umělci je významným prvkem festivalu Bonjour Brno. „Cílem je vytvořit mezinárodní síť, ve které se budou umělci a lidé stýkat a vzájemně se inspirovat,“ dodal francouzský dramatik Pierre Nadaud, který je vedoucím divadelního ateliéru na JAMU, jež se na festivalu podílí.

Bonjour Brno vyvrcholí o víkendu 25. až 27. dubna pod širým nebem v parku Lužánky. Pořadatelé zde pro diváky připraví čtyři divadelní představení různých žánrů, a to akrobacii, loutkové představení, klauniádu a filozofické drama. Poslední den bude odpočinkový, návštěvníci budou moci sledovat krátké filmy při snídani v šapitó. „Chceme vytvořit místo s atmosférou co nejpodobnější francouzským pouličním slavnostem,“ řekla Aude Martinová.

Součástí festivalu Bonjour Brno bude také přehlídka francouzských filmů v kině Art, degustační týden ve francouzské restauraci La Bouchée nebo kurzy vaření ve Francouzské alianci. Bližší informace k festivalu a podrobný program akcí najdete na oficiálních stránkách festivalu.

Klíčová slova: Bonjour Brno, francouzská kultura, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.