15.03.2018 22:08


Boleslav Polívka bude lakomcem. Městské divadlo Brno uvede Moliérovu komedii

Autor: Richard Kuczinský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Boleslav Polívka ztvární slavnou postavu Harpagona v divadelní hře Lakomec francouzského dramatika Moliéra. Premiéru uvede 24. března Městské divadlo Brno na své činoherní scéně. Již v tuto chvíli jsou všechna představení do konce sezóny vyprodaná. Divadlo slibuje inscenaci plnou improvizace a humoru v klasickém podání bez dobové aktualizace.

Brno – Brněnští diváci budou mít od 24. března příležitost zhlédnout divadelní hru Lakomec v hlavní roli s Boleslavem Polívkou. Na své činoherní scéně komedii uvede Městské divadlo Brno, a to i přesto, že je herec doma v Divadle Bolka Polívky. Režie představení se ujal ředitel divadla Stanislav Moša, v dalších rolích se na jevišti objeví Zdeněk Junák, Alena Antalová nebo Dagmar Křížová. 

Lakomec se představil v Brně již pětkrát, poprvé roku 1916. Současná inscenace se bude odlišovat mimo jiné novým překladem Zuzany Čtveráčkové, který má aktualizovat již archaický jazyk. „K původnímu textu jsme ale nepřistoupili nikterak volně, příběh Lakomce tam určitě poznáte,“ komentoval Stanislav Moša. „Nikdo z nás nechtěl, abychom Lakomce přebudovali na Altruistu,“ dodal s vtipem Polívka.

Inscenace se nedočkala také žádné aktualizace v podobě posunu času, vše se odehrává před 350 lety a v souladu s dobou budou také kostýmy. Velká část textu v brzy uvedeném představení je založena na improvizaci, což má být podle režiséra parketa právě Boleslava Polívky. „Ať se ta situace vyvine kamkoliv, tak na ni dokáže reagovat způsobem, který je kouzelný,“ popsal režisér. Polívka připustil značnou míru improvizace, ale upozornil, že ne vždy je to tak, jak to divákovi připadá. „Mně jednou Pecha říkal: Bolečku, ty kolikrát víš h*vno, co tam řekneš. A jiní tomu říkají improvizace,“ vzpomněl hlavní herec.

Lakomec je staletími prověřená komedie, jestli ale bude představení úspěšné, je odpovědností režiséra, připomněl Martin Bernátek z Katedry divadelních a filmových studií. „Toto drama je dědictví evropské dramatiky, vše záleží na inscenačním týmu a jeho zpracování. Až diváci časem posoudí, jestli se inscenace podařila,“ doplnil Bernátek.

Student Filozofické fakulty Jan Švábenský se na blížícího Lakomce těší. „Měl jsem možnost vidět Polívku v Benátském kupci, kdy v podstatě celé představení strhnul na sebe. To ti velcí herci dokážou a myslím, že lidé na to slyší a mají to rádi,“ podotkl Švábenský. Lístek si ale bude moci koupit až na příští sezónu, ta současná je totiž již beznadějně vyprodaná.

Sám Polívka se na jevišti Městského divadla už několikrát objevoval. V nedávné minulosti zahrál například v inscenacích Benátský kupec nebo Král Lear.

Klíčová slova: Boleslav Polívka, Městské divadlo Brno, Lakomec

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.