08.11.2018 21:57


Bojovat o titul mistra republiky ve slam poetry bude brněnský pan Fenek

Autor: Kristina Křivková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Slam poetry je umění na pomezí poezie a divadla. Není to autorské čtení ani recitační soutěž, důležitou součástí vystoupení je i komunikace s diváky. Takzvaní slameři soutěžili v úterý 6. listopadu v brněnském ArtBaru Druhý Pád o postup na Mistrovství České republiky ve slam poetry. Kvalifikační kolo vyhrál moderátor a slamer Matěj Klusáček, který si na jevišti říká pan Fenek.


       

Brno – Třináct soutěžících se zúčastilo kvalifikačního kola pro Mistrovství České Republiky ve slam poetry, které se konalo v úterý večer v divadelně-hudebním prostoru ArtBaru Druhý Pád. Vítězem se stal nakonec brněnský slamer Matěj Klusáček, který vystupuje pod přezdívkou pan Fenek. Lhal bych, kdybych řekl, že nejsem rád za letošní velmi těžký postup do finále. Možná to zní jako klišé, ale jako důležité cítím, že mé texty nepřijdou lidem hloupé,” svěřil se vítěz.

Matěj Klusáček se do první soutěže přihlásil předloni, když ještě úplně nevěděl, co slam poetry obnáší. Dařilo se mu a od té doby se slam poetry věnuje. Většinou si prý vybírá témata, která nejsou pouze vtipná, ale mají i jemně osobní či společenský přesah. Baví mě psát a hledat v tématu pointy, vtip a pojící linku tak, abych využil vše, co téma nabízí a zároveň to nebylo prvoplánově laciné," vysvětlil Klusáček. Podle něj bodují v zahraničí spíše hlubší a niterné osobní zpovědi. V Česku vede zase naopak humor, případně humor skrz slzy", tedy vážné téma podané vtipným způsobem. Po sto letech Česká republika stále produkuje spoustu pika. Ale můžeš za něj zaplatit mincí s obrázkem Masaryka," zněla například báseň o sto letech Československa od slamera s přezdívkou El Šekel.

Slam poetry je poezie, která by měla na diváka zapůsobit ať už vtipem, nebo svou vážností. Celostátně se o organizaci slam poetry stará Tomáš Kůs z Prahy a Bob Hýsek z Olomouce. Brněnský organizační tým tvoří šest členů, kteří zajišťují pořádání exhibicí, kvalifikačního kola a nyní spolupracují na mistrovství, které se po čtyřech letech vrací do Brna. Mistrovství ve slam poetry bylo historicky vždy v Brně. Před čtyřmi lety bylo jednou v Plzni, pak dvakrát v Praze a teď se vrací zpět do Brna. Do budoucna je ale domluveno, že bude každý rok někde jinde,” řekl moderátor a organizátor brněnského kvalifikačního kola Jenda Perla. Výkony soutěžících pak hodnotí porota, kterou tvoří přítomní diváci.

Brněnský organizační tým pořádá přibližně čtyři akce v jednom semestru, většina návštěvníků jsou totiž studenti vysokých škol. Na akci takového druhu jsem byla poprvé a upřímně mě překvapila úroveň přednášených básní. Taky se mi líbila atmosféra v klubu. Nebylo tam žádné soutěživé prostředí a přijde mi, že si to užívali všichni, jak diváci, tak účinkující," zhodnotila studentka sociální antropologie Anna Absolonová.

V Brně se konají zejména vystoupení se zajímavými hosty. Na slam poetry exhibice chodí v průměru sto padesát diváků, rekord v návštěvnosti byl skoro tři sta lidí. Jenže v současné době moc místních slamerů není, proto jezdí do Brna na slam poetry zájemci z celé republiky. Mezi velká jména, která lákají nejvíce lidí, patří Dr. Filipitch, Anatol Svahilec, Adeladla nebo Tukan," vyjmenoval některé z vystupujících organizátor Jenda Perla. 

Klíčová slova: slam poetry, kvalifikace, mistrovství ČR, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.