03.11.2017 22:46


Boj s hordou vikingů nemusí končit tragicky. Rozhodně ne ve světě Dungeons and Dragons

Autor: Jakub Sekanina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tento víkend jsem měl možnost zažít něco výjimečného. Na tři dny jsem se stal válečníkem, bojoval s Vikingy a plnil úkoly ve městě, kde operují bratrstva zabijáků a kněží umí léčit kouzly. Takový byl víkend s Dungeons and Dragons.

Lipník nad Bečvou – Vstříc dobrodružství se vydalo několik skupin hráčů Doungeons and Dragons (DnD), kteří se tento víkend sešli v Lipníku nad Bečvou, aby se zúčastnili festivalu LipCon. 

 

Celé dobrodružství začíná již měsíc před samotnou akcí. Vaší první povinností, hned po registraci, je tvorba postavy. Abych mohl opustit své reálné já, musel jsme nejdřív vytvořit to herní a nebylo to vůbec jednoduché. Vybíráte povolání, rasu, atributy, schopnosti, výbavu a další. Je to práce na dvě hodiny. To, jak dobře ji odvedete, pak určuje, jak dobře si povedete v samotné hře.

DnD Player's Handbook 3.5 (pravidla pro hráče využívána na LipConu)

Hraní DnD funguje následovně. Čtyři až šest hráčů dá dohromady družinu, každý má svou předem vytvořenou postavu. Příběhem je pak provádí „Dungenon master“ nebo „Pán jeskyně“, který funguje jako vypravěč a zároveň jako pravá ruka boží. Ten utváří celý příběh a je pak jen na něm, zda potkáte tlupu banditů, draka, nebo hlouček spoře oděných, přítulných elfek. Roli pomyslné levé ruky boží pak plní kostky. Těmi se hází kdykoli chce hráč provést akci, která se nemusí povést, například šplhání, házení, nebo přesvědčování. Hod určí na kolik se vám akce, o kterou se pokoušíte povedla. Typů kostek používaných při DnD je několik, nejčastěji se však používá dvacetistěnná. Dále využijete i čtyřstěnnou, šestistěnnou, osmistěnnou, deseti a dvanáctistěnnou.

„Ať se vám dobrodružství líbí a hodně štěstí na vaší cestě“, zvolala někdy kolem deváté večer ve čtvrtek, pořadatelka LipConu, která se mi představila jako Tarí. V ten moment jsme se rozešli do svých místností a nechali naše Pány jeskyně, aby nás uvedli do příběhu. Samotné dobrodružství se pak odehrávalo v časových blocích na jeden a půl až tři hodiny. S klapnutím dveří jsme se najednou ocitli ve Zlatém přístavu, obchodním uzlu a světové metropoli ve fantazy světě plném příšer. Z ničeho nic jsem byl Marcus, ostřílený válečník ve službách místního obchodníka. V jeho kůži jsem pak prožíval následující tři dny po boku druidů, čarodějů a kněží.

Čas ubíhal velmi rychle, v příběhu se neustále něco dělo. Jednu jsme se postavili v šesti lidech proti sedmdesáti Vikingům, později nás málem sežrala rybí nestvůra jménem Abolet. Hrálo se vždy přibližně do dvanácté hodiny večer a když všechny skupinky poslaly své postavy spát, scházeli jsme se ve společenské místnosti a sdíleli své zážitky. Předháněli jsme se v tom, kdo víckrát zemřel a kdo utrpěl horší zranění, či měl větší smůlu. Večery se pak nesly v duchu bouřlivého smíchu a zvuku kytary.

Dobrodružství dopadla celkově dobře, všechny družiny vyřešily záhadu a našly vyvolené dítě. Někteří se stali bohy, jiní jen v klidu dožili s vědomím, že zachránili svět a dali mu nového spasitele. Pokud jde o mého válečníka Marcuse, stal se dobrodruhem a splnil si všechny sny, které jsem si já zatím splnit nemohl.

Klíčová slova: Dungeons and Dragons, Lipcon 2017, Lipník nad Bečvou, rpg, role play, hry na hrdiny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.