29.03.2019 20:29


Boj proti dezinformacím byl hlavním tématem konference Cyber Dialogue v Praze

Autor: Tereza Kráčmarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dezinformace a nenávist na internetu byly hlavními tématy konference Cyber Dialogue. V pražském Centru současného umění (DOX) se sešli odborníci z oblasti ověřování informací, novináři i studenti. Na konferenci vystoupil například novinář Josef Šlerka nebo Ivana Procházková z projektu Demagog.

Konference Cyber Dialogue. Foto: Tereza Kráčmarová

Praha – Konferenci na téma boj s dezinformacemi a nenávistnými projevy na internetu pořádal Člověk v Tísni ve čtvrtek 28. března v Centru současného umění (DOX). Na místě vystoupili experti a zástupci projektů z Česka i ze zahraničí. Konference se zúčastnilo přes dvě stě posluchačů.

Celou událost uvedl generální ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Následovaly prezentace expertů z oblasti médií i factcheckingu (ověřování informací - pozn. red.).

Josef Šlerka z Fondu nezávislé žurnalistiky představil projekt Mapa médií, na kterém spolupracují i studenti žurnalistiky z Masarykovy univerzity. „Mapa médií shromažďuje a poskytuje informace o českých médiích. Podle předem daných kritérií hodnotíme jejich důvěryhodnost,“ představil projekt Šlerka. Mezi sledovaná kritéria patří podpisy autorů pod články nebo například problematika oddělení publicistiky od zpravodajství.

Za Demagog.cz vystoupila Ivana Procházková, která mluvila o fungování celého projektu, včetně principů, které při práci využívají. Demagog.cz se věnuje factcheckingu politických diskuzí a rozhovorů. Ověřuje faktické výroky a hodnotí, jestli jsou pravdivé, nepravdivé, neověřitelné nebo zavádějící. „Momentálně hledáme posily, které by pomohly s ověřováním výroků,” uvedla Procházková.

Ze zahraničních hostů na konferenci vystoupil Hannes Ley z Německa. Ley založil v roce 2016 na Facebooku iniciativu #ichbinhier (jsem tu - pozn. red.). „Hledáme negativní komentáře v diskuzích a snažíme se pozitivně reagovat. Následně si naše komentáře s ostatními členy skupiny lajkujeme,“ popsal Ley. Vzhledem k algoritmům Facebooku jsou nejvíce lajkované komentáře nejvíce viditelné. Zobrazují se mezi prvními a upozaďují tak komentáře, které obsahují projevy nenávisti.

Kromě delších vystoupení viděli diváci i krátké tříminutové prezentace. V nich se představily projekty, které bojují s dezinformacemi, fake news a nenávistí na internetu. Mezi vystupujícími byl například Vojtěch Bruk ze Zvol si info, Patrik Kořenář z Fakta vítězí nebo Jan Cemper z Manipulátoři.cz. „Rychlá představení různých projektů mě bavila na konferenci nejvíce. Líbila se mi například prezentace Patrika Kořenáře, protože jej znám i z videí s youtuberem Martinem Rotou,“ zhodnotil divák konference Pavel Brejcha.

Člověk v tísni bojuje proti dezinformacím dlouhodobě i jinými aktivitami. Každoročně pořádá Týden mediálního vzdělávání během Jednoho světa na školách. Organizace zároveň vydává i Bulletin mediálního vzdělávání.

Klíčová slova: Konference, fake news, DOX, Praha

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.