16.11.2016 15:50


Bohumil Šimek je novým hejtmanem Jihomoravského kraje

Autor: Klára Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajské zastupitelstvo Jihomoravského kraje má svého hejtmana. Stal se jím Bohumil Šimek z hnutí ANO. Zvoleno bylo i pět náměstků a čtyři členové rady kraje. 

Brno - Jihomoravský kraj má nového hejtmana. S počtem padesátipěti hlasů z celkových šedesátičtyř jím byl zvolen Bohumil Šimek z hnutí ANO. Vystřídal tak po osmi letech Michala Haška z ČSSD.

Taktéž bylo zvoleno pět náměstků, z toho jeden za každou stranu v koalici, kromě sociálních demokratů, kteří mají náměstky dva. Za sociální demokraty byl zvolen Roman Hanák, který se stal prvním náměstkem a Marek Šlapal, za hnutí ANO Taťána Malá, za TOP 09 a Žít Brno Jan Vitula a za Starosty pro jižní Moravu Martin Maleček. Dalšími členy rady se stali Igor Chlup, Petr Hýbler a Tomáš Soukal, všichni za sociální demokraty. Doplnili je Jana Pejchalová a Miroslav Kubásek za hnutí ANO.

 "Musím říct, že ten počet hlasů je pro mou osobu velmi překvapivý. Nečekal jsem to, o to víc to člověka potěší. Je to dost silný mandát na to, abych mohl čtyři roky vést jižní Moravu," uvedl Šimek v reakci na své zvolení.

Opoziční lidovci pro Šimka hlasovali taktéž. "Chtěli jsme tím ukázat, že není pravda, že jsme po volbách zásadně trvali na postu hejtmana pro naši stranu," uvedl šéf zastupitelského klubu lidovců Antonín Tesařík. "Respektujeme nově zvoleného hejtmana Šimka a doufáme, že mezi sebou nastavíme kvalitní komunikaci, aby náš klub byl schopen dobře vykonávat svou opoziční príci." Dodal.

Noví náměstci Vitula a Maleček dále zůstanou také starosty. Maleček pro část Brno - sever a Vitula v Židlochovicích. Maleček bude ve funkci starosty pokračovat jako uvolněný, tedy na plný úvazek a funkci náměstka bude mít jako neuvolněnou. Jan Vitula si zatím není jist, zda jeho funkce budou uvolněné, či neuvolněné. "U nás v Židlochovicích byli trošku nesví z toho, že bych je opustil a slíbil jsem jim, že se tak nestane. Zatím nejsem schopen říct, která z funkcí bude uvolněná a která neuvolněná, či zda budou uvolněné obě. Primárně to musím probrat s lidmi na obci, to je teď nejdůležitější," prohlásil Vitula.

Koalici v Jihomoravském kraji spolu uzavřelo vítězné ANO, sociální demokraté, TOP 09 a Žít Brno a Starostové pro jižní Moravu. V opozici zasednou zastupitelé lidovců, komunistů, SPO a SPD a Zelených a Pirátů.

Klíčová slova: hejtman, jihomoravský kraj, zastupitelstvo, ČSSD, ANO, KDU-ČSL

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.