02.05.2020 12:41


Bohémský styl žití jsem musel kvůli epilepsii omezit na minimum, říká bývalý vyznavač divokého života

Autor: Lenka Kročilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Epilepsie je onemocnění mozku, které dokáže výrazně ovlivnit život. Projevuje se často záchvaty přinášejícími změnu vědomí, vnímání, hybnosti nebo citlivosti, ty ale působí pouze na tělesnou stránku člověka. Pavlovi Polesnému diagnostika epilepsie převrátila život naruby, kvůli tomu přišel o práci i řidičák. „Musel jsem kompletně změnit životní styl,“ říká.

Epileptik Pavel Polesný v době před záchvatem. Foto: Archiv Pavla Polesného.

UJČOV – Třiadvacetiletý Pavel Polesný pochází z malé vesnice na Bystřicku na Vysočině. Dětství prožil na rodinném statku, kde se naučil mnoha manuálním pracím a získal lásku k motocyklům. Během dospívání si složil či opravil na desítku pionýrů. Pod rukama mu prošlo i několik silnějších motorek.

Polesný si vybral studium gymnázia, protože na základní škole patřil k premiantům. To se však později otočilo. „Co se známek týče, byl jsem spíše v šedém průměru. Ale v oblasti různých prohřešků, jsem patřil mezi nadprůměr,“ směje se mladík. Po úspěšném absolvování gymnázia pokračoval dále na vysokou školu do Brna, kterou po dvou měsících ukončil a našel si práci. Skoro každý večer to neměl do hospody daleko.

Po roce ve velkoměstě si dodělal výuční list na pozici obráběče kovů a s nově nabytým titulem se vrátil zpátky k rodičům na Vysočinu, kde získal práci v menší firmě.  „Z Brna jsem si domů nedovezl pouze vědomosti a cár papíru ze školy, ale také bohémský přístup k životu. Hospody a bary se i na Vysočině staly mým druhým domovem,“ líčí Polesný. Tento životní styl si však začal vybírat svou daň. „Čas od času jsem zaregistroval motání hlavy a hučení v uších, kterým jsem ale nepřikládal váhu, a považoval je pouze za projevy nízkého tlaku,“ popisuje změny zdravotního stavu.

Vloni na jaře dostal nabídku jiné práce a vyššího platu, kterou s nadšením přijmul. Zlom nastal na Velikonoce. Pět dní v kuse se neustále opíjel. To byla poslední kapka pro jeho zdraví. „Při ranní směně na mě přišla slabost. Potom si pamatuji až to, jak jsem se probudil v nemocnici napojený na různých hadičkách,“ říká Polesný a dodává, že podle vyšetření to byl jasný epileptický záchvat.

Z nové práce jej ve zkušební době propustili, musel odevzdat řidičský průkaz a přestat nadobro s alkoholem, aby se nemoc mohla začít léčit. Musel přemýšlet nad svojí pracovní situací, protože mu lékaři zakázali vše, čemu se do té doby věnoval. I přes zdravotní omezení mu noví zaměstnavatelé vyšli vstříc a ušetřili ho nočních směn či práce u otevřených nekrytých strojů. Firma ale byla více než deset kilometrů od jeho domova. „Na Vysočině, kde autobusová či vlaková doprava moc nefunguje, je člověk bez auta nebo motorky prakticky ztracený,“ vysvětluje. Proto si pořídil elektrokolo, na které nedá dopustit. „I když je možnost, že by mi mohli během léta vrátit řidičský průkaz, tak dokud nepadnou teploty k nule, budu jezdit pořád na kole,“ míní Polesný.

Záchvat od té doby prodělal jen jediný. Dvakrát denně bere léky, poctivě dodržuje zákaz alkoholu a doufá, že se záchvaty nebudou vracet. Rodina a přátelé mu drží palce v jeho současné snaze žít spořádanější život a ve všech změnách ho podporují.

Klíčová slova: epilepsie, alkohol, ztráta zaměstnání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.