10.05.2015 22:10


Bleší trhy v Brně lidi stále lákají

Autor: Petriková Gabriela | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Brněnská Alfa pasáž. Jedním vchodem do ní vejdete z náměstí Svobody, druhým pak vyjdete kousek od Malinovského náměstí. Ač v centru, tak za běžného dne zeje prázdnotou. Do průchodu s pár obchody a sídly firem si 9. května ale lidé našli cestu. Pasáží se to jimi doslova hemžilo. Konal se zde bleší trh. Předměty sběratelské hodnoty, řemeslné výrobky, zboží nové i použité, drahé i levné. Knihy, gramofonové desky, kosmetika i jídlo. Najít se tu dalo téměř vše.  

Co na první pohled působí jako obchod s orientálním zbožím, je na pohled druhý směska všemožných tretek. Některé kousky zde peněžní hodnotu postrádají, jiné mají cenu zlata. A když ne doopravdy, tak aspoň symbolicky. Na rozdíl od zboží v běžných obchodech, mají výrobky na bleším trhu často svůj vlastní příběh. 

      Bleší trhy Alfa pasáž

Po domácku ušité peněženky, ručně vyrobené náušnice, ale i tradiční pečivo. To vše se prodejci snažili udat v brněnské Alfa pasáži. Právě všemožnou kombinaci zboží vnímá jako nevýhodu Zdenka Šnajdrová. Ta na bleší trh přivezla originální kousky oblečení pro mladé, které sama vyrábí. „Člověk zde pozná nové lidi, sem tam něco prodá. Smysl tyto akce určitě mají. Nevýhodou je přílišná přeplněnost různými druhy zboží,“ vysvětluje Šnajdrová.

 

      Bleší trh Alfa pasáž

Bleší trhy v Alfa pasáži se konají pravidelně už od února. Mezi Brňany si našly své fanoušky. Důchodkyně Marie Valentová tu dnes prodává již po několikáté. „Na bleší trhy jezdím pravidelně. Jsem v důchodu a je to pro mě koníček. Pokud výdělek pokryje cestu, stojí mi za to přijet. Dnes je tu ale málo lidí,“ říká Valentová.  

O      Bleší trh Alfa pasáž 

Návštěvníci sem často zavítali náhodou, když šli kolem. Někteří o pořádání trhů věděli. „Přilákala mě sem zvědavost, co bleší trh vůbec obnáší. A našli jsme tu, co jsme ani nehledali. Ale určitě to využijeme,“ říká s úsměvem Lenka Kubanová, která přišla spolu se synem. Předmět, o kterém mluví, letmým pohledem ani nedokážu identifikovat. Vcelku vystihující charakteristika zdejších věcí.

 

       Bleší trh Alfa pasáž

Organizace události funguje poměrně hladce. „Občas se stane, že se někdo přihlásí jako prodejce a pak nedorazí. Místo něj ale dojdou jiní. Zatím zaznamenáváme poměrně úspěch,“ popisuje organizátorka trhů Kamila Procházková. 

 

      Bleší trh Alfa pasáž

Čaje, stará technika, jídlo, keramika, vzácné i obyčejné kameny, skleněné výrobky, pletené oblečení a to je jen stručný výčet. Vše různého původu, stáří i ceny. Bleší trhy rozhodně mají své kouzlo. Sama jsem se musela hlídat, abych si nic nekoupila. Nakonec by to stejně roky leželo ladem. A za pár let bych to možná prodala, třeba zrovna na bleším trhu.

 

      Bleší trh Alfa pasáž

V lidech se probouzí hravost a sběratelská povaha. S radostí nakupují věci, které možná nikdy nevyužijí, a když si je nakonec nekoupí, stejně je pro jistotu stokrát obrátí v ruce. 

 

      Bleší trh Alfa Pasáž

 

Obchodníci si s rozložením věcí na prodej poradili nápaditě. Kdo neměl stůl, umístil věci na zem na deku, kdo neměl ani deku, tomu posloužily krabice od banánů. Od prohlídky takto provizorně vystaveného zboží zákazníky nic neodradilo. Když bylo třeba, sedli si na zem a zkoumali.

          Bleší trh Alfa pasáž

Klíčová slova: bleší trh, Alfa pasáž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.