31.03.2017 13:33


Bleduliště v Jechovci se ukázalo v plném květu

Autor: Marie Majdičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jedním ze symbolů jara je bledule jarní, která v těchto dnech zdobí množství zahrádek. V přírodě se tato květina může vyskytovat v podobě rozlehlých bledulišť. Pro taková místa jsou typické vlhké louky a lesy.  Právě taková lokalita se nachází v blízkosti Telče na Jihlavsku. Každý rok v jarních měsících láká návštěvníky k procházcxe po bledulovém poli. 

Část lesního bleduliště na Jechovci. Foto: Marie Majdičová

Jihlavsko – Jako na kouzelném paloučku si musí připadat ti, kdo vkročí na bleduliště Jechovec u Staré Říše na Jihlavsku, které za poslední týden celé rozkvetlo. Na největší plochu bledulí v Kraji Vysočina, s rozlohou dva a půl hektaru, se jezdí každé jaro podívat mnoho lidí. „Rok od roku sem jezdí víc návštěvníků, jde to až do stovek,“ odhadl starosta Staré Říše Zdeněk Svoboda. 

Podmáčená olšina, kde se rostlinám dobře daří, je chráněnou památkou už více než pětatřicet let. Přesto se podle Svobody zmenšuje a květů ubývá. „Může za to sucho, bažina začíná postupně vysychat,“ vysvětlil starosta. Bleduliště je protnuté potůčkem a skládá se ze dvou oddělených ploch. Mezi stromy je při pohledu z dálky úplně bílo. Místo tak díky svému kouzlu často slouží k romantickým procházkám. „Co jsme spolu s přítelkyní, tak tam chodíme každý rok,“ popsal Vít Kadlec.

Podobných přírodních bledulových zahrad se dá v České republice najít víc. „Takových oblastí je dost, u nás jich je určitě kolem sto padesáti,“ podotkl učitel biologie Pavel Macků. Lidé si mohou květiny prohlížet ještě čtrnáct dní, pak začnou pomalu odkvétat. Právě teď ale podle Pavla Macků kvetou nejvíce.

Stovky tisíc bledulí rozkvetly také u obce Chlébské na rozhraní Jihomoravského kraje a Vysočiny, tato lokalita patří k jedné z největších v České republice. Také u Třebichovic na Kladensku se mohou pyšnit rozsáhlým bledulištěm.

Klíčová slova: Stará Říše, Jechovec, bleduliště, Telčsko, bledule jarní

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.