24.11.2015 21:08


Black Mass: Špinavá hra je průměrná gangsterka s voskovou figurínou v čele

Autor: Jan Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Nový film Scotta Coopera představuje divákům životopisný film o bostonském gangsterovi Jamesi „Whitey" Bulgerovi. Amerického zločince irského původu si zahrál Johnny Depp, jehož perfektní herecké výkony zůstaly mnohdy skryty za nepřirozenou karikaturní maskou. Film proto i přes několik silných momentů působil jako Kmotr s Marlonem Brandem v kostýmu E. T. mimozemšťana.

Black Mass: Špinavá hra je průměrná gangsterka. /Foto: Movienewsletters.netBlack Mass: Špinavá hra není vyloženě špatný film. Kromě těžko uvěřitelného zjevu hlavního padoucha z filmu je snímek plný dobrých hereckých výkonů, které doplňuje tísnivá atmosféra organizované kriminality. Dvouhodinový film ale obsahuje řadu děr, které na výsledném dojmu zanechávají řadu šrámů. Divák sleduje životní příběh bývalého alcatrazského vězně Jamese Bulgera, který využije korupce v FBI a stane se pomocí starých kontaktů šéfem bostonského podsvětí. Retrospektivně pojatý snímek zprvu ukazuje sladké plody kriminálního chování, aby v další části všechny své postavy navedl na frustrující dráhu směřující k hořkému konci.

Protože se jedná o životopisný film, nelze očekávat, že by tvůrci zásadně překroutili skutečné události. Mnohdy ale chybí jakékoliv hlubší vysvětlení motivací postav k tomu, co na plátně dělají. Hlavní zápletka je založená na korupci americké FBI, ale kromě pár povrchních sdělení nebylo ani jednou vysvětleno, proč se její agenti pustili na cestu zločinu. Co může vést vzdělaného agenta jedné z nejprestižnějších bezpečnostních agentur, aby se sám uvrtal do sítě zločinu? Proč Bulgerův bratr a vážený senátor podaný Benedictem Cumberbatchem nikdy nic svému zločinnému bratrovi neřekne a ještě se s ním a jeho kumpány stýká u sebe doma? Cumberbetchova přínos filmu celkově působí pouze jako reklamní trik s účelem přitáhnout do kina fanoušky tohoto britského herce.

Čas v sále i na plátně plyne, roky utíkají a kromě občasných vražd divák sleduje, jak zločinci bohatnou a prožívají své životní osudy. I když se celý snímek točí okolo obrovského zločineckého podsvětí, ve hře jsou pořád ti samí gauneři, které ale nelze vidět prodávat drogy, vydírat, nebo dělat pasáky. Většinou se baví mezi sebou a jediný, kdo nezapadá do davu, je Johnny Depp, protože za jeho vzhled by se nestyděl ani J. J. Abrams v posledním Star Treku. I když ale nefungují žádné souvislosti okolo, Bulgerova osobnost alespoň vnáší do děje trochu mrazivé realističnosti. Psychopat, který přijde o všechno, velmi věrohodně představuje surového a machiavelistického tyrana.

Celý film působí kvůli nevysvětleným souvislostem až do poslední části jako absurdní pohádka. Je těžko uvěřitelné, že by FBI tolerovala několik let rozkvět zlovůle jednoho gangstera jenom kvůli absurdnímu a nedůvěryhodnému krytí jednoho agenta. Jako svěží závan racionality pak působí závěr, kdy se divák plácá na čelo, jak byli agenti schopni krýt svého zločinného partnera tak dlouho a jestli byli opravdu tak hloupí, že splasknutí pomyslné bubliny nečekali už dávno předem.

Závěrem se dá Black Mass: Špinavá hra doporučit pouze fanouškům Johnnyho Deppa a svátečním konzumentům mafiánských příběhů. Příběh Jamese „Whiteyho“ Bulgera je totiž z filmu Scotta Coopera těžko uvěřitelný a nezachraňují ho ani místy povedené herecké výkony. Jinak celé dílo totiž působí roztahaně a fádně.

Klíčová slova: Black Mass: Špinavá hra, Johnny Depp, James

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.