16.03.2015 11:22


Bitva o Českou televizi

Autor: David Kohout | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Zatímco bitva o rozhlas skončila před sedmdesáti lety, boj o televizi pokračuje. Podle senátora Jana Veleby by měli mít lidé, kteří byli poškozeni Českou televizí, právo odmítnout platbu koncesionářských poplatků. Jak by to vypadalo v praxi? Podle předložené novely by takovou věc prošetřovala Rada České televize nebo soud. Je zvláštní, že obě tyto instituce jsou Velebou kritizovány jako nefunkční. Rada je prý skrz naskrz prolezlá členy TOP09 a české soudy jsou zase pomalé. 

Veleba otevřel otázku, jestli bychom měli mít média veřejné služby a jak by tato média měla fungovat. Podle jeho představ jsou veřejnoprávní média jedním z pilířů demokratického státu. Dodává však, že obsah pořadů České televize by měl být jiný. Jeho kritika si přitom nezadá s rétorikou některých, zejména komunistických představitelů, kteří považují v demokracii za normální, aby politici určovali, co je vkusné a co je již za hranou. Možná má pan Veleba o demokracii trochu jiné mínění, které je zkreslené jeho politickým angažmá v předlistopadové KSČ.

Ve svém vystoupení se obul do České televize také kvůli tomu, že podle jeho mínění bylo povinností  živě vysílat tiskovou konferencí pana prezidenta. Co důležitějšího by podle jeho slov taky televize měla vysílat? Když byl moderátorem pořadu opraven s tím, že se nejednalo o tiskovoDavid Kohoutu konferenci hlavy státu, ale pouze mluvčího, vystřelil znovu. „Je to hra se slovy. Pan Ovčáček nedělá tiskové konference jako Jiří Ovčáček, ale mluví za prezidenta republiky. Nedělejte si ze mě legraci, tudy cesta fakt nevede. Ovčáček tam nemluví sám za sebe. Je pouze ředitelem tiskového odboru prezidenta republiky. Nic víc, nic míň,“ sdělil na obhajobu svých názorů. Už z tohoto vyjádření můžeme cítit naprostou aroganci. Když se pak rozhovor přesunul na kritiku pořadů, vzal si na paškál Pečeného sněhuláka. Požaduje za povinnost chránit své voliče před těmito dekadentnostmi a zvrhlostmi. Otázkou je, kdo má povinnost chránit nás před jeho výroky.

Když mu Veselovský připomněl známý satirický pořad Monty Pothynův létající cirkus z dílny BBC, odpověděl, že se na Českou televizi nedívá, tudíž neví. „To je formát anglické veřejnoprávní stanice BBC, která začala tento pořad vysílat někdy na konci šedesátých let,“ vysvětlil Veselovský. Pravděpodobně se tím snažil panu senátorovi vysvětlit, že satirické pořady a média k demokracii neoddělitelně patří.

Vystoupení, které předvedl v rozhovoru s Veselovským v DV TV, bylo spíše ukázkou laciného pouličního divadla. Pokud si nedovedete představit, jak vypadalo před rokem 89 vystupování komunistických představitelů, tak jste měli příležitost. A jako bychom ten étos již slyšeli. Podobnou rétoriku používá poslankyně za KSČM Marta Semelová. Členka dogmaticko-stalinistického křídla se netají svými sympatiemi k prvnímu komunistickému prezidentovi. Tím se tedy neliší od pana senátora, který sdílí sympatie k muži, který má právě s Gottwaldem ledascos společného. Od menších problémů s alkoholem až po paranoiu vnitřního nepřítele. A zatímco jeden své odpůrce posílal na popraviště, ten náš zatím jen vyhlašuje smrt všem vegetariánům a vybízí společnost k boji proti pražské kavárně.

A korunu na závěr tomu nasadil znovu Ovčáček, který sdělil, že prezident má plán, jak porazit Českou televizi. Bude to boj o veřejnoprávní medium, které je podle Veleby plně v moci knížete Schwarzenberga a jeho šedé eminence Kalouska. Aby se pánové ve svých plánech nepřepočítali. Nebylo by to poprvé.

Klíčová slova: ČT, Jiří Veleba, prezident, Česká televize

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.