05.03.2020 20:11


Biohacking rozvíjí lidský potenciál

Autor: Karolína Lundová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Biohacking je práce s vlastním tělem a myslí. Jeho cílem je převzít zodpovědnost za své zdraví a nebýt odkázaní pouze na zdravotnictví. Jde o lehké techniky, které přinesou efekt s minimální investicí času, energie a peněz. Zvládne je každý, a může je praktikovat každodenně.

Studium na vysoké škole někdy bývá stresující (Foto: Karolína Lundová)

BRNO – Denně jsou lidé vystavováni okolnímu tlaku, jsou v neustálém stresu, zažívají pocity vyčerpání, ztrátu motivace a celkovou životní nespokojenost. Při dlouhodobém působení těchto negativních emocí mohou vzniknout deprese, úzkosti, závislosti či syndrom vyhoření. „Bylo mi devatenáct. Myslela jsem si, že jsem mladá a dokážu všechno, že moje tělo zvládne všechno. Po nějaké době neustálého stresu a vyčerpání přišly úzkosti, deprese a zakončila to rakovina, říká lektorka biohackingu Veronika Jelínková.

Výraz biohacking se skládá ze slova hack a biology. Jde o triky, jak ovlivnit vlastní biochemii, a tím zlepšit svůj zdravotní stav a kvalitu života. Tyto techniky jsou pro každého. Nejdou drahé, časově ani energeticky náročné. Lze je praktikovat všude a v každou denní dobu. „Už mě nebavilo trávit většinu času v nemocnicích a polykáním pilulek. Vzala jsem svůj život do svých rukou a nyní jsem zdravá a spokojená, dodává Jelínková. Biohacking si dává za cíl převzít zodpovědnost za své zdraví a nespoléhat pouze na zdravotnictví.

Každý biohacker začíná s jednoduchými technikami, jejichž základem je dýchání. V každé stresové situaci je dobré se na chvíli zastavit a zhluboka se nadechnout. Nádechem se totiž aktivujeme a následným výdechem uklidňujeme. V průběhu dne je lepší dýchat nosem. Když dýcháme pusou, vydechujeme více oxidu uhličitého, a tím přicházíme o energii. Také je dobré provádět alespoň jednou denně meditační cvičení. Stačí si na deset minut sednout nebo lehnout a pouze vnímat svůj dech. „Jako malý kluk jsem měl astma a alergie. Moje dýchání nebylo nic moc. Nyní učím, jak správně dýchat, konstatuje lektor dýchacích technik Libor Mattuš.   

Další nezbytnou technikou je podle Mattuše otužování. Zlepšuje imunitu a vyplavuje endorfiny, které způsobují lepší náladu. Jelikož otužování zrychluje metabolismus, pomáhá také při hubnutí, a v neposlední řadě zlepšuje stav pokožky. S otužováním je dobré začít pozvolna. Nejprve chladit od kolen a loktů dolů, následně postupně zvětšovat plochu a čas strávený v ledové vodě. Neodmyslitelnou součástí biohackingu je vyvážená strava, pravidelný pohyb a kvalitní spánek. Také je možné zkoušet různé půsty a detoxy, na které je s příchodem jara vhodný čas. 

Klíčová slova: biohacking, stres, triky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.