04.04.2017 15:42


Bídná sezóna se šťastným koncem? Pardubice bojují v baráži o čest

Autor: Radek Krajči | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Hokejová baráž o extraligu je ve své čtvrtině a pohled na tabulku naznačuje boj o každý bod. Letošním účastníkem baráže jsou i Pardubice, pro které je to první účast v této soutěži. Boj o extraligové přežití je vyvrcholením dlouhodobě špatných výkonů pardubických hokejistů. Tým je ale dostačně kvalitní, aby se v nejvyšší soutěži udržel.

Radek Krajči Foto: Alice Šplíchalová

Dynamo působí v nejvyšší soutěži více než šedesát let. Po bídné loňské sezóně ale fanoušky ještě o něco více překvapilo letos. Prakticky už od začátku roku bylo jasné, že se Východočeši do play-off nepodívají. Ba co hůř, nevyhnou se ani baráži. Na rozdíl od svých konkurentů s ní nemají žádné zkušenosti, zatímco hokejisté Karlových Varů a Jihlavy ji hráli loni a České Budějovice o rok dříve. Největším problémem však zůstává uplynulá základní část. V ní hrály Pardubice velmi konzistentně, po dvaapadesát kol stále stejně špatně. Nepomohly výměny trenérů ani hráčů. Jen jednou za celou základní část zvítězily po šedesáti minutách ve dvou utkáních v řadě, což je tristní bilance. Ovšem v baráži se toto všechno maže a Dynamo může být jenom porouchané, ne nutně rozbité.

Proč nebrat základní část až tak vážně? Samozřejmě musíme brát v potaz, že Liberec na svůj bodový náhrdelník navlékl téměř o šedesát korálků víc a ten Pardubický by se čtyřiceti čtyřmi kusy hodně škrtil u krku. V posledních zápasech ale už bylo všem fanouškům i členům týmu jasné, že klíčové zápasy teprve přijdou. Z toho pramenily až děsivé prohry v zápasech o udržení, v nichž už stejně byla dvojice odsouzená k bojům o přežití v extralize jasná. Velitelský štáb měl své vojáky připravit především na závěrečnou bitvu, která se odehraje na konci března a v dubnu. Pošetřili tak určité množství sil, což se jen těžko mohlo povést celkům z první ligy. Ty dřely celou sezónu, aby jim po play-off svitla jiskra naděje znamenající postup do soutěže nejvyšší. Jejich cesta nebyla jednoduchá a v baráži už ze sebe ždímou poslední zbytky sil. Východočeši i Vary se na boj o poslední místo nadřeli podstatně méně.

Vedle šetření sil mohli také sledovat budoucí soupeře nebo si řádně nacvičit situace při zakládání útoků, bránění a přesilovkách. Mimo to i někteří hráči doléčili svá zranění, což by se v případě postupu do bojů o titul nestalo. Ve vyřazovací části už nikdo nevynechá zápas kvůli kdejakému šrámu. Zato když hokejista ví, že týmu pořádně pomůže až za měsíc, v klidu doléčí zranění a připraví se na rozhodující utkání. I díky tomu už vidíme na ledě klíčového obránce Petra Čáslavu i nejlepšího střelce týmu posledních sezón Petra Sýkoru. A proč by právě zdraví těchto dvou nemělo rozhodnout? Nejsou to právě oni, kdo by společně s kapitánem Tomášem Rolinkem měli Pardubice zachránit a za rok vytáhnout do vyšších pater tabulky? To oni jsou zapsáni do historie klubu zlatým písmem a nebudou chtít být i mezi těmi, kteří pomohli“ týmu do první ligy.

O zkušenostech zmíněných borců netřeba plýtvat slov. Hru pod tlakem znají velmi dobře, letos jsou ale v poněkud odlišné pozici. Nyní nehrají o pohár, ale o čest a hrdost hokejového města. Ale podobní tahouni jsou v každém celku baráže. Všechny týmy také disponují mladíky, kteří se mají učit od starších a na ledě nechat duši. Uspět chtějí logicky všichni, ale postoupí jen dvě mužstva. Vyrovnaná utkání zatím rozhodly maličkosti. Tříbodový perníček si z pardubické chaloupky odnesly České Budějovice, jimž Luboš Rob vystřelil výhru 2:1 v poslední minutě utkání. Ubráněný bod z Jihlavy kdovíjakou radost také nepřinesl, ale výhra v KV Aréně po nájezdech tým povzbudila. Proti Varům Pardubice v sezóně třikrát neuspěly a právě vítězství na jejich ledě může být klíčové. Ve všech barážových utkání posledních sezón totiž rozhodovala forma na domácím ledě. Jinak tomu nebude ani letos a deset tisíc fanoušků v hokejové hale v Pardubicích nenechá Dynamo zastavit.

Pardubice se Slavií a Kladnem ve druhé nejvyšší hokejové soutěži? To už by byla silná káva a fanoušci tradičního klubu by tento propad jen těžko odpouštěli. A právě pro příznivce šestinásobní mistři extraligy svou příslušnost udrží. Dostat se zpět je totiž těžší než se v ní udržet.

Klíčová slova: baráž, Pardubice, extraliga, hokej, komentář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.