11.11.2015 17:26


Bezdomovci neumrznou. Krizová centra se připravují na zimu

Autor: Klára Slavíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přes jedenáct tisíc lidí nemá v České republice střechu nad hlavou. V zimě hrozí těmto lidem často nebezpečí umrznutí. Města řeší situaci krizovými noclehárnami, provizorními vytápěnými stany nebo sbírkami oblečení. V Brně budou krizové noclehárny dohromady tři, jedna z nich spustila provoz už od začátku listopadu.

Brno – Spolupráce tří brněnských charitativních organizací a brněnského Magistrátu nabídne bezdomovcům možnost schovat se před mrazem. Ne všichni tuto šanci však hodlají využít. Někteří lidé bez domova si často stěžují na špatné podmínky v noclehárnách a mrazivé noci tráví raději venku. „Mám strach, že bych tam chytil vši nebo svrab. Jednou jsem tam byl a jiný bezdomovec mě pozvracel. Už jsem dvacet šest let na ulici a pořád žiju, i bez nocleháren,“ říká dlouholetý bezdomovec ze Starého Lískovce, kterému nikdo neřekne jinak než „Bubák“.  I přesto však v minulých letech krizová centra pomohla stovkám lidí. Dohromady je minulý rok využilo 528 bezdomovců.

V noclehárnách mohou bezdomovci přežít ty nejhorší chvíle, Foto: Klára Slavíčková

Služby nocleháren a azylových domů je v Brně možné využívat po celý rok. V zimě je však o ně zájem pochopitelně vyšší. Krizové ubytovny proto nabízí dalších 133 lůžek, která jsou určena především pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí užívat obyčejné noclehárny. V těchto zařízeních však musí návštěvníci dodržovat více pravidel a k jejich užití je nutné být zaregistrován na úřadu práce. 

Noclehárna na Masné ulici je v provozu už od 1. listopadu a poskytuje padesát tři lůžek. Armáda spásy a Diecézní charita se chystají otevřít další dvě na začátku prosince. „Krizová noclehárna u nás funguje už několik let. Celkem se sem vejde čtyřicet devět lidí, ale pokud je zájem větší můžeme kapacitu ještě navýšit. Kromě přespání nabízíme také sprchu, výměnu šatstva a možnost konzultace se sociálním pracovníkem,“ uvedl ředitel Armády spásy Ivan Borek. Aby lidé noclehárny využívali, je nutné o nich informovat. Město proto zařizuje každoročně na podzim takzvaný terénní screening, při kterém sociální pracovníci navštěvují místa, kde se bezdomovci vyskytují a informují je o možnostech řešení jejich krizové situace.

Klíčová slova: bezdomovci, noclehárny, zima

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.