12.12.2020 20:50


Bez roušek, ale s testem. Pro amatérské sportovce platí stejná pravidla jako pro profesionály

Autor: Eliška Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Amatérští sportovci mohou v momentálním třetím stupni protiepidemického systému České republiky trénovat i ve vnitřních sportovištích. Musí přitom dodržovat vládou nařízená opatření, mezi která původně patřilo i nošení ochrany úst a nosu. Od úterý platí, že pokud se nechají pravidelně testovat na koronavirus, mohou trénovat bez roušek.

Bez roušek, ale s testem, zdroj: archiv týmu Harmonia

Brno – Stejně jako profesionální sportovci, nemusí ani ti amatérští od úterý trénovat se zakrytými dýchacími cestami. Podmínkou je ale podstoupení testu na koronavirus. Toto rozhodnutí platí pro vnitřní sportoviště po celé České republice. Po pondělním zasedání vlády o tom informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný.

"Ve chvíli, kdy se neprofesionální sportovní kluby budou ochotny na své náklady podrobit stejně přísným testovacím schématům jako profesionální, kdy před každým zápasem je potřeba udělat test platný maximálně po dobu osmačtyřiceti hodin, potom nemusí sportovat s rouškou,“ sdělil Blatný. Zároveň dodal, že pokud toto pravidlo z nějakého důvodu nelze splnit, musí být dodržena nařízení tak, jak je vláda stanovila původně.

Každé dva dny se sportovci, kteří vykonávají pohybovou aktivitu uvnitř, musí nechat testovat. Výjimku mají ti, u kterých se jedná o pravidelnou a dlouhodobě probíhající činnost, čímž jsou myšleny tréninky probíhající minimálně dvakrát týdně. „V takovém případě je třeba absolvovat pravidelné vyšetření na přítomnost viru nebo jeho antigenu v intervalu nejdéle jednou za pět dní,“ uvedla na svém webu Národní sportovní agentura. 

Testování ale není reálné pro každého. „Máme v klubu děvčata od čtyř do třinácti let. U těch nejmenších tak časté vyšetření vůbec nepřipadá v úvahu, protože z toho mají strach. Většina rodičů si to navíc nemůže finančně dovolit,“ konstatovala trenérka krasobruslení Adéla Vlasáková. Podle ní se sice v rouškách nedá trénovat na maximum, přesto je ale ochrana úst a nosu schůdnějším řešením než pravidelné testy. 

Stejné podmínky se vztahují i na trenéry a rozhodčí. Stále také platí, že ve vnitřních sportovištích smí být maximálně deset osob. Roušku nemusí nosit sportovci, kteří trénují ve vnějších prostorách, přičemž mohou být na jednom místě zároveň nanejvýš dva týmy nebo dvě skupiny.

Klíčová slova: sport, nařízení, koronavirus, testování, roušky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.