11.12.2016 16:08


Betlémské světlo si lidé ode dneška mohou odnést z Petrova. Skauti jej předali biskupovi

Autor: Markéta Lankašová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zapálit svíčku, dát ji do lucerny a opatrovat, aby plamen nezhasl. Svítit by totiž měl až do Štědrého dne. Takový úkol dnes měli ti, kteří přišli na mši do Katedrály svatého Petra a Pavla v Brně. Právě tam předávali skauti Betlémské světlo biskupovi. 

BRNO - Mladí skauti z brněnského oddílu dnes při slavnostní mši předali diecéznímu biskupovi Vojtěchu Cikrlemu na Petrově Betlémské světlo. Přivezli jej včera večer z Vídně. Lidé si po mši mohli plamen, který pochází z místa narození Ježíše Krista, odnést domů. K dispozici pro veřejnost bude v katedrále až do Štědrého dne.

„Letošním mottem Betlémského světla je Odvážně vytvářet mír. Vzpomeňme si proto na ty, kteří se snaží na celém světě zajistit pokoj,“ pronesl Cikrle při bohoslužbě. Podle něj má světlo vnášet do lidské společnosti mír a klid. „Stejně jako malá svíčka dokáže velkou místnost naplnit světlem, tak dobrý skutek dokáže naplnit lidské srdce láskou,“ řekl brněnský biskup při mši věřícím.

Skauti přivezli světlo z vídeňského chrámu syrské pravoslavné církve. Dorazili v sobotu kolem sedmé hodiny večerní vlakem. „Světlo v lucernách jsme odevzdali naší vedoucí, která ho opatrovala přes noc a dnes ho donesla do kostela,“ uvedla skautka Kateřina Svobodová.

Světlo si mohou převzít i ti, kteří dnes na bohoslužbu nepřišli nebo nejsou věřící. „Svíce bude na Petrově hořet nepřetržitě. V chrámu si z ní lidé mohou převzít plamen kdykoli v otvíracích hodinách, tedy mezi 8:15 a 18:30 každý den, v neděli dokonce od sedmi hodin,“ doplnila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Předávání Betlémského světla má už třicetiletou tradici. Poprvé jej zapalovali ve Vídni v roce 1986. Od soboty 17. prosince začnou skauti rozvážet světlo po celé České republice. Uchovávat jej dále budou farnosti, obecní úřady, skautské oddíly nebo dobrovolníci.

Klíčová slova: Betlémské světlo, Petrov, biskup, Vojtěch Cikrle, skauti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.