06.04.2016 21:32


Besedu o schizofrenii s lidmi s diagnózou schizofrenie navštívili zájemci již podruhé

Autor: Hana Drahokoupilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zájemci o v pořadí již druhou besedu o duševních nemocech zaplnili opět celou poslouchárnu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Přednášející ze Sdružení Práh mluvili o schizofrenii, bipolární poruše, a nově přišla sdělit svůj příběh i manželkamanželka muže trpícího nemocí, která je hlavním tématem besedy. Besedu opět zorganizovali Štěpán Šůstek a Lucie Sodomková.

Jeden z přednášejících Václav Rolenec. Foto: Hana Drahokoupilová

Brno – Poslouchárna na Fakultě sociálních studií se včera již podruhé zaplnila zájemci o informace a zážitky, které jim poskytli lidé zasaženi psychickými nemocemi. Organizátoři Štěpán Šůstek a Lucie Sodomková se tímto rozhodli dát druhou šanci zájemcům poslechnout si slova členů Sdružení Práh, které pomáhá lidem s psychickými poruchami.

Přednášející odpovídají na dotazy studentů. Zleva Václav Rolenec, Jiří Šupa a Andrea Moncmannová. Foto: Hana DrahokoupilováPřednášku započala ředitelka Sdružení Práh Blanka Veškrnová. „Jsem ráda, že opět přišlo tolik lidí, kterým nejsou lidé s psychickými nemocemi lhostejní a chtějí se o nich dozvědět něco nového,“ uvítala posluchače ředitelka. Jako první se účastníci dozvěděli od Jiřího Šupy obecné informace především o schizofrenii a o náhledu médií a většiny lidí na lidi s diagnózou shcizofrenie, po něm převzal místo u mikrofonu Václav Rolenec, který přítomným z vlastní zkušenosti popsal nástup této nemoci, její léčbu a také jak vypadá psychiatrická léčebna zevnitř. Po Václavu Rolencovi  pokračovala Marie Krchňavá, která se zde objevila poprvé. Přiblížila posluchačům, jaké to je žít s člověkem trpícím schizofrenií. Poté měla slovo Andrea Moncmannová, která se s ostatními podělila o své zážitky ze života s bipolární poruchou. Na závěr přednášky se dostalo na dotazy z řad publika. Studenti měli mnoho otázek, ale na všechny se kvůli pokročilému času bohužel nedostalo.

Zájemci zaplnili celou poslouchárnu. Foto: Hana Drahokoupilová

Zájem o besedy s tematikou psychických nemocí byl v obou případech velký. „Na obě přednášky se nám přihlásil takový počet zájemců, který jsme vůbec neočekávali. Na tu první, která se konala na konci minulého semestru, se přihlásilo dva a půl tisíce lidí a na druhou dokonce čtyři a půl tisíce. Největší učebna na Fakultě sociálních studií má ale bohužel jen dvě stovky míst,“ upřesňuje organizátor Štěpán Šůstek. Potíže s nedostatkem míst pak vyřešili systémem internetové registrace. Pro pozdě zaregistrované byl vytvořen kamerový záznam.

Besedy se zúčstnili většinou studenti, ale přišly i starší generace. „Jeden z důvodů, proč jsem dnes přišel, byl fakt, že si o některých svých známých myslím, že mají schizofrenii. Ještě jsem ale neslyšel mluvit nikoho, kdo má nemoc doopravdy diagnostikovanou,“ vysvětluje důvod účasti Jakub Šuster.

Za necelý měsíc se pak budou moci zájemci zúčastnit další besedy, a to na téma poruchy přijmu potravy. Tentokrát budou organizátoři spolupracovat s Centrem Anabell, které se touto problematikou dlouhodobě zabývá.

Klíčová slova: schizofrenie, psychické nemoci, Sdružení Práh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.